Početna stranica Početna stranica

ERIVEDGE
vismodegib

UPUTSTVO ZA LEK



ERIVEDGE, 150 mg, kapsule, tvrde Vismodegib


image Ovaj lek je pod dodatnim praćenjem. Time se omogućava brzo otkrivanje novih bezbednosnih informacija. Vi u tome možete da pomognete prijavljivanjem bilo koje neželjene reakcije koja se kod Vas javi. Za način prijavljivanja neželjenih reakcija, pogledajte informacije na kraju odeljka 4.


Pažljivo pročitajte ovo uputstvo, pre nego što počnete da uzimate ovaj lek, jer ono sadrži informacije koje su važne za Vas.


U ovom uputstvu pročitaćete:


  1. Šta je lek ERIVEDGE i čemu je namenjen

  2. Šta treba da znate pre nego što uzmete lek ERIVEDGE

  3. Kako se uzima lek ERIVEDGE

  4. Moguća neželjena dejstva

  5. Kako čuvati lek ERIVEDGE

  6. Sadržaj pakovanja i ostale informacije

  1. Šta je lek ERIVEDGE i čemu je namenjen

    ERIVEDGE je lek za lečenje raka koji sadrži aktivnu supstancu vismodegib.


    Za šta se lek ERIVEDGE koristi

    Lek ERIVEDGE se koristi za lečenje odraslih osoba s jednom vrstom raka kože koji se naziva uznapredovali karcinom bazalnih ćelija. Koristi se kada se rak:

    • proširio na druge delove tela (naziva se “metastatski” karcinom bazalnih ćelija)

    • proširio na okolna područja (naziva se “lokalno uznapredovali” karcinom bazalnih ćelija), a Vaš lekar je utvrdio da operacija ili zračenje nisu primereni.


      Kako lek ERIVEDGE deluje

      Karcinom bazalnih ćelija nastaje kada dođe do oštećenja dezoksiribonukleinske kiseline (DNK) u normalnim ćelijama kože, koje telo ne može da popravi. To oštećenje može promeniti način na koji

      deluju određeni proteini u tim ćelijama pa oštećene ćelije postanu zloćudne i počnu da rastu i da se dele. ERIVEDGE je lek za lečenje raka koji deluje tako da kontroliše jedan od glavnih proteina koji je uključen u karcinom bazalnih ćelija. Na taj način može da uspori ili zaustavi rast ćelija raka ili može da ih uništi. Kao rezultat toga rak kože može da se smanji.


  2. Šta treba da znate pre nego što uzmete lek ERIVEDGE

    Pročitajte posebna uputstva koje Vam je dao lekar, naročito u vezi sa uticajem leka ERIVEDGE na nerođenu decu.


    Pažljivo pročitajte i pridržavajte se uputstava navedenih u Knjižici i Kartici s podsetnikom za pacijente koje Vam je dao lekar.


    Lek ERIVEDGE ne smete uzimati:

    • ako ste alergični na vismodegib ili neku drugu pomoćnu supstancu koja ulazi u sastav ovog leka (naveden u odeljku 6).

    • ako ste trudni, mislite da biste mogli biti trudni ili planirate da zatrudnite u toku lečenja ili

      u periodu od 24 meseca posle uzimanja poslednje doze ovog leka. Naime, lek ERIVEDGE može da naškodi nerođenom detetu ili da prouzrokuje njegovu smrt.

    • ako dojite ili nameravate da dojite u toku lečenja ili u period od 24 meseca posle uzimanja poslednje doze ovog leka. Naime, nije poznato da li se ERIVEDGE može izlučivati u majčino mleko i tako naškoditi Vašem detetu.

    • ako možete da zatrudnite, ali ne možete ili ne želite da se pridržavate nužnih mera za sprečavanje trudnoće navedenih u Programu sprečavanja trudnoće kod primene leka ERIVEDGE.

    • ako uzimate i kantarion (Hypericum perforatum) – biljni lek koji se koristi za lečenje depresije (pogledati odeljak Primena drugih lekova).


      Više informacija o gore pomenutim temama možete pronaći u odeljku Primena leka ERIVEDGE u periodu trudnoće i dojenja, i delu Kontracepcija – za muškarce i žene.


      Ne smete uzimati ovaj lek ako se nešto od navedenog odnosi na Vas. Ako niste sigurni, obratite se svom lekaru ili farmaceutu pre nego što uzmete lek ERIVEDGE.


      Upozorenja i mere opreza

      Ako imate pitanja o informacijama koje se nalaze u ovom delu, obratite se svom lekaru ili farmaceutu pre nego što uzmete lek ERIVEDGE:


      • Ne smete davati krv ni u jednom trenutku u toku lečenja kao ni 24 meseca posle uzimanja poslednje doze ovog leka.

      • Ako ste muškarac, ne smete da donirate spermu ni u jednom trenutku u toku lečenja i u periodu od 2 meseca posle uzimanja poslednje doze.

    • Lekar će Vam redovno pregledati kožu za slučaj da se razvije jedna vrsta raka koji se naziva

      „karcinom pločastih ćelija kože“. Nije poznato da li je karcinom pločastih ćelija kože povezan sa lečenjem lekom ERIVEDGE. Obično se ta vrsta oštećenja javlja na koži oštećenoj suncem, ne širi se i može se izlečiti. Obavestite svog lekara ako primetite bilo kakve promene na koži.

      • Ovaj lek nikada nemojte davati nekom drugom. Na kraju lečenja neiskorišćene kapsule vratite svom farmaceutu. Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom o tome gde treba da vratite kapsule.


        Deca i adolescenti

        Ne preporučuje se primena leka ERIVEDGE kod dece i adolescenata mlađih od 18 godina. Naime, nije poznato da li je lek bezbedan i efikasan u ovoj starosnoj grupi. Lek ERIVEDGE može da dovede do prestanka rasta kostiju. Ovo može da se dogodi čak i kada prestanete da uzimate lek ERIVEDGE. U ispitivanjima ovog leka na životinjama primećene su tegobe sa zubima i kostima u razvoju.


        Drugi lekovi i ERIVEDGE

        Obavestite svog lekara ili farmaceuta ako uzimate ili ste nedavno uzimali ili biste mogli uzeti bilo koje druge lekove. Ovo takođe uključuje lekove koji se izdaju bez lekarskog recepta, vitamine i biljne lekove.


        Neki lekovi mogu da utiču na delovanje leka ERIVEDGE ili da povećaju verovatnoću da će Vam se pojaviti neželjena dejstva. Isto tako, lek ERIVEDGE može da utiče na delovanje nekih drugih lekova.

        Naročito je važno da kažete svom lekaru ako uzimate neki od sledećih lekova:

      • rifampicin– koristi se kod bakterijskih infekcija,

      • karbamazepin, fenitoin – koriste se kod epilepsije,

      • ezetimib i statini, kao što su: atorvastatin, fluvastatin, pravastatin, rosuvastatin, simvastatin – koriste se kod visokih vrednosti holesterola,

      • bosentan, glibenklamid, repaglinid, valsartan

      • topotekan – koristi se za lečenje određenih vrsta raka,

      • sulfasalazin – koristi se kod određenih zapaljenskih bolesti, a naročito

      • kantarion (Hypericum perforatum) – biljni lek koji se koristi za lečenje depresije, jer ne smete da ga uzimate istovremeno sa lekom ERIVEDGE.


        Trudnoća, dojenje i plodnost

        Trudnoća

        Ne smete uzimati lek ERIVEDGE ako ste trudni, mislite da biste mogli biti trudni ili nameravate zatrudneti u toku lečenja ili u periodu od 24 meseca posle uzimanja poslednje doze ovog leka.

        Ako Vam izostane menstruacija ili mislite da Vam je izostala menstruacija, ako imate neuobičajeno menstrualno krvarenje ili ako sumnjate na trudnoću, morate odmah prekinuti lečenje i obavestiti svog lekara. Ako zatrudnite u toku lečenja lekom ERIVEDGE, morate odmah da prekinete lečenje i da obavestite svog lekara.

        Lek ERIVEDGE može da izazove teške urođene mane. Takođe može da prouzrokuje smrt nerođenog deteta. Posebna uputstva (Program sprečavanja trudnoće kod primene leka ERIVEDGE) koje će Vam dati lekar sadrže informacije naročito u vezi sa uticajem leka ERIVEDGE na nerođenu decu.


        Dojenje

        Ne smete da dojite u toku lečenja kao ni 24 meseca posle uzimanja poslednje doze ovog leka. Nije poznato da li se lek ERIVEDGE može izlučivati u majčino mleko i tako naškoditi Vašem detetu.


        Plodnost

        Lek ERIVEDGE može da utiče na plodnost žena. Neke žene koje su uzimale lek ERIVEDGE prestale su da dobijaju menstruaciju. Ukoliko se to dogodi Vama, nije poznato da li ćete kasnije ponovno imati menstruaciju. Ako želite da imate decu u budućnosti, razgovarajte sa lekarom.


        Kontracepcija – za muškarce i žene


        Za žene koje uzimaju lek ERIVEDGE

        Pre početka lečenja pitajte lekara da li možete da zatrudnite. Čak i ako ste prestali da dobijate menstruaciju, neophodno je da pitate lekara da li postoji bilo kakav rizik od trudnoće.

        Ako možete da zatrudnite:

    • morate da preduzmete mere opreza kako ne biste zatrudneli dok uzimate lek ERIVEDGE

    • morate primenjivati 2 metode zaštite od trudnoće – jednu metodu visoke efikasnosti i jednu metodu barijere (pogledajte primere u nastavku)

    • morate nastaviti s primenom metode zaštite od trudnoće još 24 meseca posle uzimanja poslednje doze leka jer se ERIVEDGE u Vašem telu može zadržati do 24 meseca posle uzimanja poslednje doze.


      Preporučene metode zaštite od trudnoće: Razgovarajte sa lekarom o tome koje bi dve metode zaštite od trudnoće bile najbolje za Vas.


      Primenjujte jednu od sledećih metoda visoke efikasnosti:

    • hormonska depo injekcija

    • intrauterini uložak (“spirala”)

    • hirurška metoda zaštite od trudnoće.


      Takođe morate primenjivati jednu od sledećih metoda barijere:

    • prezervativ (po mogućnosti sa spermicidom)

    • dijafragma (po mogućnosti sa spermicidom).


      Vaš lekar će obaviti testove na trudnoću:

    • u periodu od najviše 7 dana pre početka lečenja – kako bi se utvrdilo da niste već trudni,

    • svakog meseca u toku lečenja.


      Morate odmah obavestiti svog lekara u toku lečenja ili u periodu od 24 meseca posle uzimanja poslednje doze ovog leka:

    • ako mislite da je zaštita od trudnoće iz bilo kojeg razloga zakazala,

    • ako prestanete da dobijate menstruaciju,

    • ako prestanete da koristite zaštitu od trudnoće,

    • ako morate da promenite metodu zaštite od trudnoće.


      Za muškarce koji uzimaju lek ERIVEDGE

      Lek ERIVEDGE se može izlučivati u spermu. Uvek koristite prezervativ (po mogućnosti sa spermicidom) kada imate polni odnos s partnerkom, čak i ako ste se prethodno podvrgnuli vazektomiji. Pridržavajte se toga u toku lečenja i 2 meseca posle uzimanja poslednje doze ovog leka.


      Ne smete donirati spermu ni u jednom trenutku u toku lečenja, ni u periodu od 2 meseca posle uzimanja poslednje doze ovog leka.


      Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

      Nije verovatno da bi lek ERIVEDGE mogao uticati na sposobnost upravljanja vozilima, rukovanja alatima ili rada sa mašinama. Ako niste sigurni obratite se svom lekaru.


      Lek ERIVEDGE sadrži laktozu.

      Lek ERIVEDGE kapsule sadrže vrstu šećera koja se zove laktoza. Ako Vam je lekar rekao da ne podnosite ili ne možete da svarite neke šećere, posavetujte se sa lekarom pre uzimanja ovog leka.

      Lek ERIVEDGE sadrži manje od 1 mmol natrijuma (23 mg) po kapsuli, tj. suštinski je „bez natrijuma“.


  3. Kako se uzima lek ERIVEDGE

    Uvek uzimajte lek ERIVEDGE tačno onako kako Vam je rekao lekar. Ako niste sigurni, proverite sa svojim lekarom ili farmaceutom.


    Uzimanje leka


    Preporučena doza je jedna kapsula dnevno.

    • Kapsulu progutajte celu, s čašom vode.

    • Kako biste izbegli nenamerno izlaganje sadržaju kapsule, kapsulu nemojte drobiti, otvarati ni žvakati.

    • Lek ERIVEDGE se može uzimati s hranom ili bez nje.


      Ako ste uzeli više leka ERIVEDGE nego što treba

      Ako uzmete više leka nego što bi trebalo, obratite se svom lekaru.


      Ako ste zaboravili da uzmete lek ERIVEDGE

      Nemojte da uzimate dvostruku dozu kako biste nadoknadili onu propuštenu nego nastavite da uzimate lek po uobičajenom rasporedu.


      Ako naglo prestanete da uzimate lek ERIVEDGE

      Nemojte da prestanete da uzimate ovaj lek bez prethodnog razgovora sa svojim lekarom jer to može umanjiti efekat lečenja.


      Ako imate bilo kakva pitanja u vezi sa primenom ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.


  4. Moguća neželjena dejstva


    Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.


    Lek ERIVEDGE može da izazove teške urođene mane i da prouzrokuje smrt deteta pre njegovog rođenja i ubrzo po rođenju. Dok uzimate ovaj lek ne smete da zatrudnite (pogledati odeljke Lek ERIVEDGE ne smete koristiti i Primena leka ERIVEDGE u periodu trudnoće i dojenja).


    Ostala neželjena dejstva navedena su prema ozbiljnosti i učestalosti:


    Veoma česta (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

    • gubitak menstruacije kod žena u reproduktivnom periodu (žene koje mogu da zatrudne),

    • gubitak apetita i smanjenje telesne mase,

    • umor,

    • grčevi mišića,

    • proliv,

    • gubitak kose (alopecija),

    • osip

    • promene osećaja čula ukusa ili potpuni gubitak čula ukusa,

    • zatvor,

    • povraćanje ili mučnina,

    • želudačne tegobe ili otežano varenje

    • bol u zglobovima,

    • bol (opšti) ili bol u rukama i nogama

    • svrab.

      Česta (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

    • bol u grudima, leđima ili boku,

    • nedostatak energije ili slabost (astenija),

    • gubitak vode iz tela (dehidratacija),

    • bol u mišićima, tetivama, ligamentima, kostima,

    • bol u želucu,

    • gubitak čula ukusa,

    • neuobičajen rast kose,

    • ispadanje trepavica (madaroza),

    • promene u laboratorijskim nalazima krvi, koje uključuju povišene vrednosti dobijene u testovima funkcije jetre ili povišene vrednosti kreatin fosfokinaze (proteina koji uglavnom potiče iz mišića).


      Nepoznata (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka)

    • Prestanak rasta kostiju (prevremeno spajanje epifiza) Prijavljivanje neželjenih reakcija

      Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):


      Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu

      Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

      website:

      e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs



  5. Kako čuvati lek ERIVEDGE

    Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.


    Ne smete koristiti lek ERIVEDGE posle isteka roka upotrebe navedenog na spoljašnjem I unutrašnjem pakovanju nakon („Važi do“). Rok upotrebe odnosi se na poslednji dan navedenog meseca.


    Čuvati na temperaturi do 30°C, bocu čuvati čvrsto zatvorenu radi zaštite od vlage.


    Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.


    Lek se uništava u skladu sa važećim propisima i uputstvima za citostatike.

  6. Sadržaj pakovanja i ostale informacije Šta sadrži lek ERIVEDGE

Aktivna supstanca je vismodegib.

Jedna kapsula, tvrda sadrži 150 mg vismodegiba.

Pomoćne supstance su: Sadržaj kapsule: celuloza, mikrokristalna laktoza, monohidrat

natrijum-laurilsulfat povidon

natrijum-skrobglikolat (tip A) talk

magnezijum-stearat Sastav kapsule:

TELO kapsule:

gvožđe (III) - oksid, crveni (E172) titan-dioksid (E171)

želatin mastilo


KAPA kapsule:

gvožđe (III) - oksid, crni (E172) titan-dioksid (E171)

želatin mastilo


Sastav mastila: šelak, glazirani

gvožđe (III) - oksid, crni (E172)


Kako izgleda lek ERIVEDGE i sadržaj pakovanja


Neprovidna želatinska kapsula veličine 1, sa telom ružičaste boje i kapom sive boje. Oznaka “150 mg” je odštampana crnim mastilom na telu kapsule, dok je oznaka “VISMO” odštampana crnim mastilom na kapi kapsule.


Unutrašnje pakovanje je boca kvadratnog oblika, bele boje od HDPE materijala preko čijeg otvora se nalazi zaštitna folija od Al/poliester materijala u kojoj se nalazi 28 tvrdih kapsula. Boca se zatvara sigurnosnim zatvaračem od polipropilena.

Spoljnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedna boca kvadratnog oblika bele boje zatvorena sigurnosnim zatvaračem od polipropilena i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač Nosilac dozvole:

ROCHE D.O.O. BEOGRAD, Milutina Milankovića 11a, Beograd

Proizvođač:

F.HOFFMANN-LA ROCHE LTD, Grenzacherstrasse 124, Bazel, Švajcarska


Ovo uputstvo je poslednji put odobreno


Maj, 2018.


Režim izdavanja leka:

Lek se može upotrebljavati u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi, izuzetno lek se može izdavati i uz lekarski recept, u cilju nastavka terapije kod kuće, što mora biti naznačeno i overeno na poleđini lekarskog recepta.


Broj i datum dozvole:

515-01-02749-17-001 od 31.05.2018..

------------------------------------------------------------------------------------------------

SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA:


Terapijske indikacije


Lek ERIVEDGE je indikovan za lečenje odraslih pacijenata sa:


Trudnoća

Kad se primenjuje kod trudnica, lek ERIVEDGE može izazvati smrt embriona/fetusa ili teške urođene mane (videti odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka). Pokazalo se da su inhibitori Hedgehog signalnog puta (videti odeljak Farmakodinamski podaci), kao što je vismodegib, embriotoksični i/ili teratogeni kod brojnih životinjskih vrsta i mogu izazvati teške

malformacije, uključujući kraniofacijalne anomalije, oštećenja srednje linije i oštećenja ekstremiteta

(videti odeljak Pretklinički podaci o bezbednosti leka). U slučaju trudnoće kod žene koja uzima lek ERIVEDGE, lečenje se mora odmah prekinuti.


Dojenje

Nije poznato u kojoj se meri vismodegib izlučuje u majčino mleko. Budući da lek ERIVEDGE može izazvati teška razvojna oštećenja, žene ne smeju da doje u toku lečenja ni 24 meseca posle uzimanja poslednje doze leka (videti odeljke Kontraindikacije i Pretklinički podaci o bezbednosti leka).


Plodnost

Terapija lekom ERIVEDGE može dovesti do smanjenja plodnosti kod žena (videti odeljak Pretklinički podaci o bezbednosti leka). Nije poznato da li je smanjenje plodnosti reverzibilno. Osim toga, u kliničkim ispitivanjima u kojima su učestvovale žene u reproduktivnom dobu primećena je amenoreja (videti odeljak Neželjena dejstva). Sa ženama u reproduktivnom periodu potrebno je pre početka lečenja lekom ERIVEDGE, porazgovarati o mogućnostima očuvanja plodnosti.


Smanjenje plodnosti se ne očekuje kod muškaraca (videti odeljak Pretklinički podaci o bezbednosti leka).


Uticaj leka na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama


Lek ERIVEDGE ne utiče ili ima zanemarljiv uticaj na sposobnost upravljanja vozilom i rukovanja mašinama.


Neželjena dejstva


Sažetak bezbednosnog profila

Najčešće neželjene reakcije leka koje su se javile kod ≥ 30% pacijenata bila su: grčevi mišića (74,6%), alopecija (65,9%), disgeuzija (58,7%), smanjena telesna masa (50,0%), umor (47,1%), mučnina (34,8%) i

dijareja (33,3%).

Tabelarni prikaz neželjenih reakcija

Neželjene reakcije prikazane su u nastavku u Tabeli 1 prema klasi sistema organa i apsolutnoj učestalosti. Učestalost je definisana na sledeći način: veoma često ( ≥ 1/10); često ( ≥ 1/100 do < 1/10); povremeno ( ≥ 1/1,000 do < 1/100); retko ( 1/10,000 do < 1/1,000); veoma retko ( < 1/10,000), nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).

U okviru iste grupe učestalosti neželjene reakcije na lek prikazane su od najozbiljnijih prema manje ozbiljnim.


Bezbednost leka ERIVEDGE procenjena je u kliničkim ispitivanjima u kojima je učestvovalo 138 pacijenata lečenih zbog uznapredovalog karcinoma bazalnih ćelija, koji uključuje i metastatski karcinom bazalnih ćelija i lokalno uznapredovali karcinom bazalnih ćelija. U četiri otvorena klinička ispitivanja faze I i II pacijenti su primili najmanje jednu dozu monoterapije lekom ERIVEDGE u dozama od ≥ 150 mg. U kliničkim ispitivanjima doze > 150 mg nisu rezultirale višom koncentracijom leka u plazmi, a pacijenti koji su primali doze > 150 mg uključeni su u analizu. Osim toga, bezbednost leka je bila procenjivana i u studiji nakon dobijanja dozvole za lek, u kojoj je učestvovalo 1215 pacijenata sa uznapredovalim karcinomom bazalnih ćelija koji su lečeni dozom od 150 mg i kod kojih je bilo moguće proceniti bezbednost primene. Primećen bezbednosni profil bio je podjednak i kod pacijenata s metastatskim karcinomom bazalnih ćelija i kod pacijenata s lokalno uznapredovalim karcinomom bazalnih ćelija, i kroz kliničke studije, kao što je opisano u nastavku.


Tabela 1 Neželjene reakcije koje se javljaju kod pacijenata lečenih lekom ERIVEDGE u kliničkim ispitivanjima


MedDRA organski sistem

Veoma često

Često

Nepoznato

Poremećaji metabolizma i ishrane

smanjen apetit

dehidracija

Poremećaj nervnog sistema

disgeuzija, ageuzija

hipogeuzija

Gastrointestinalni poremećaji

mučnina, proliv, konstipacija, povraćanje, dispepsija

bol u gornjem delu abdomena,

bol u abdomenu

Hepatobilijarni poremećaji

povećane vrednosti enzima jetre**

Poremećaji kože i potkožnog tkiva

alopecija, pruritus, osip

madaroza, abnormalan rast dlake

Poremećaji mišićno- koštanog sistema i vezivnog tkiva

grčevi u mišićima, artralgija,

bol u ekstremitetima

bol u leđima,

mišićno-koštana bol u grudima,

mijalgija,

bol u slabinama, mišićno-koštani bol, povećane vrednosti kreatin fosfokinaze u krvi ***

Prevremeno spajanje epifiza ****


Poremećaji reproduktivnog sistema i dojki

amenoreja*

Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene

smanjenje telesne mase, umor,

bol

astenija

Sve prijave zasnivaju se na neželjenim reakcijama na lek bilo kojeg stepena prema verziji 3.0 Opštih terminoloških kriterijuma za neželjene reakcije Nacionalnog instituta za rak, osim ako nije drugačije navedeno.

*Od 138 pacijenata s uznapredovalim karcinomom bazalnih ćelija njih 10 bile su žene u reproduktivnom dobu. Među tim ženama amenoreja je primećena kod 3 pacijenta (30%).

MedDRA = Medicinski rečnik za regulatorne poslove.

**Uključuje preferirane pojmove: neuobičajene vrednosti testova funkcije jetre, povišene vrednosti bilirubina u krvi, povišene vrednosti gama-glutamil transferaze, povišene vrednosti aspartat aminotransferaze, povišene vrednosti alkalne fosfataze, povišene vrednosti enzima jetre.

*** Primećeno kod pacijenata tokom studije nakon dobijanja dozvole za lek, koja je obuhvatila 1215 pacijenata kod kojih se mogla proceniti bezbednost primene.

****Prijavljeni su individualni slučajevi kod pacijenata sa meduloblastomom tokom primene nakon dobijanja dozvole za lek (videti odeljak 4.4.)


Prijavljivanje neželjenih reakcija


Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):


Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu

Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

fax: +381 (0)11 39 51 131

website:

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs


Predoziranje


Lek ERIVEDGE je primenjivan u dozama 3,6 puta većim od preporučene doze od 150 mg na dan. U tim kliničkim ispitivanjima nisu primećene povećane koncentracije vismodegiba u plazmi, kao ni povećanje toksičnosti.


Lista pomoćnih supstanci


Sadržaj kapsule celuloza, mikrokristalna laktoza, monohidrat natrijum-laurilsulfat povidon

natrijum-skrobglikolat (tip A) talk

magnezijum-stearat Sastav kapsule:

Telo kapsule:

gvožđe (III)-oksid, crveni (E172) titan-dioksid (E171)

želatin mastilo


Kapa kapsule:

gvožđe(III)- oksid, crni (E172) titan-dioksid (E171)

želatin mastilo


Sastav mastila: šelak, glazirani

gvožđe(III)- oksid, crni (E172)


Inkompatibilnost


Nema podataka o inkompatibilnosti.


Rok upotrebe


4 godine.


Posebne mere opreza pri čuvanju


Čuvati na temperaturi do 30°C, bocu čuvati čvrsto zatvorenu radi zaštite od vlage.


Priroda i sadržaj pakovanja


Unutrašnje pakovanje je boca kvadratnog oblika, bele boje od HDPE materijala preko čijeg otvora se nalazi zaštitna folija od Al/poliester materijala u kojoj se nalazi 28 tvrdih kapsula. Boca se zatvara sigurnosnim zatvaračem od polipropilena.

Spoljnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedna boca kvadratnog oblika bele boje zatvorena sigurnosnim zatvaračem od polipropilena i Uputstvo za lek.


Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)


Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.


Lek se uništava u skladu sa važećim propisima i uputstvima za citostatike.