Početna stranica Početna stranica

Brufen
ibuprofen

CENE

sirup plastična bočica, 1 po 100 ml (100 mg/5 ml)

Veleprodaja: 146,70 din
Maloprodaja: 177,52 din
Participacija: 50,00 din

oralna suspenzija boca, plastična, 1 po 150ml (200mg/5ml)

Veleprodaja: 378,80 din
Maloprodaja: 458,36 din
Participacija: 50,00 din

UPUTSTVO ZA LEK


Brufen, 200 mg, film tableta ibuprofen


Pažljivo pročitajte ovo uputstvo, pre nego što počnete da uzimate ovaj lek, jer ono sadrži informacije koje su važne za Vas.

Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako je navedeno u ovom uputstvu ili kao što Vam je objasnio Vaš lekar ili farmaceut.


U ovom uputstvu pročitaćete:


  1. Šta je lek Brufen i čemu je namenjen

  2. Šta treba da znate pre nego što uzmete lek Brufen

  3. Kako se uzima lek Brufen

  4. Moguća neželjena dejstva

  5. Kako čuvati lek Brufen

  6. Sadržaj pakovanja i ostale informacije

  1. Šta je lek Brufen i čemu je namenjen

    Lek Brufen sadrži aktivnu supstancu ibiprofen, koja pripada grupi lekova poznatih pod nazivom nesteroidni antiinflamatorni lekovi (NSAIL).

    Lek Brufen se može koristiti za kratkotrajnu simptomatsku terapiju blagog do umerenog bola kao što su zubobolja, menstrualni bolovi, neuralgija i glavobolja (uključujući migrenu), bolovi u mišićima i zglobovima, bolovi u leđima.


    Lek Brufen može da se koristi za snižavanje povišene telesne temperature i kao i za otklanjanje simptoma prehlade i gripa.

  2. Šta treba da znate pre nego što uzmete lek Brufen Lek Brufen ne smete uzimati:

    • ako ste alergični (preosetljivi) na ibuprofen ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6.)

    • ako imate (ili ste imali) dve ili više epizoda peptičkog ulkusa (čir na želucu ili dvanaestopalačnom crevu) ili krvarenja iz gastrointestinalnog trakta

    • ako ste ikada imali krvarenje iz gastrointestinalnog trakta ili perforacije povezane se prethodnom upotrebom NSAIL

    • ako ste imali alergijske reakcije (na primer astmu, urtikariju (koprivnjaču), angioedem ili rinitis (zapaljenje sluznice nosa)) nakon uzimanja ibuprofena, aspirina (acetilsalicilne kiseline) ili drugih nesteroidnih antiinflamatornih lekova

    • ako imate neko oboljenje pri kome postoji povećana sklonost ka krvarenju

    • ako imate teško tešku slabost srca, jetre ili bubregaako ste u trećem trimestru trudnoće.


      Upozorenja i mere opreza


      Neželjena dejstva leka možete smanjiti korišćenjem najmanje efikasne doze u najkraćem mogućem periodu potrebnom za kontrolu simptoma. Nemojte prekoračiti preporučenu dozu, niti preporučenu dužinu trajanja terapije.


      Kao i drugi NSAIL, Brufen može da maskira znake infekcije.


      Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutompre nego što uzmete lek Brufen:

    • Kod primene svih NSAIL su opisani gastrointestinalna krvarenja, čir ili perforacije koji mogu biti fatalni, bilo kada u toku terapije, sa ili bez upozoravajućih simtoma ili prethodnih ozbiljnih gastrointestinalnih događaja u istoriji bolesti. Rizik od gastrointestinalnih krvarenja, čira i perforacija je veći sa povećanjem doze NSAIL, kod pacijenata sa anamnezom ulkusne bolesti, naročito ako je bila udružena sa krvarenjem i perforacijom i kod starijih osoba. Kod ovih pacijenata terapiju treba početi sa najmanjom mogućom dozom. Obavezno treba da prijavite lekaru sve neuobičajene stomačne simptome (naročito gastrointestinalna krvarenja), posebno u početnim fazama terapije. Ukoliko ste na terapiji lekom Brufen i pojavi se gastrointestinalno krvarenje ili ulceracija, terapiju treba da prekinete.

    • Ukoliko istovremeno uzimate male doze acetilsalicilne kiseline ili druge lekove koji povećavaju gastrointestinalne komplikacije, potrebno je da se razmotri uvođenje dodatne terapije lekovima koji imaju zaštitini efekat (npr. misoprostol ili inhibitori protonske pumpe).

    • Ukoliko istovremeno sa lekom Brufen upotrebljavate lekove koji mogu da povećaju rizik od ulceracija ili krvarenja, kao što su oralni kortikosteroidi, antikoagulansi kao što je varfarin, selektivni inhibitori ponovnog preuzimanja serotonina (koriste se u lečenju depresije) ili antitrombolitici kao što je acetilsalicilna kiselina.

    • Oprez je potreban pri primeni NSAIL ukoliko u istoriji bolesti imate hronična zapaljenska oboljenja creva kao što je zapaljenje debelog creva sa ulcerima (ulcerozni kolitis) ili Chron-ova bolest, jer se ova stanja mogu pogoršati.

    • Oprez je potreban i kod primene leka Brufen ukoliko bolujete ili ste prethodno u istoriji bolesti imali bronhijalnu astmu, jer je prijavljeno da NSAIL mogu da izazovu bronhospazam kod ovih pacijenata.

    • Lekovi kao Brufen mogu da dovede do malog povećanja rizika od nastanka srčanog udara (npr. infarkt miokarda) ili moždanog udara. Kao i svaki rizik, i ovaj se povećava primenom visokih doza leka (2400mg na dan), u toku dužeg vremenskog perioda. Pre upotrebe leka Brufen treba da se posavetujete sa svojim lekarom ili farmaceutom oko terapije, ukoliko:

      • - imate srčane probleme uključujući srčanu insuficijenciju (NYHA II-III), anginu pektoris (bol u grudima) ili ako ste imali srčani napad, operaciju bajpasa ili bolest perifernih arterija (loša cirkulacija u nogama ili stopalima zbog suženih ili blokiranih arterija).

      • - imate moždani udar ili mislite da ste u riziku od ovih stanja (na primer imate porodičnu istoriju srčanih oboljenja ili moždanog udara, visok krvni pritisak, šećernu bolest, visok holesterol ili ako pušite).

    • Ukoliko ste pacijent koji je znatno dehidriran (gubitak velike količine vode I elektrolita iz

      organizma) potreban je oprez pri uvođenju terapije lekom Brufen. Njegova dugotrajna primena, kao i drugih NSAIL, može da dovede do bubrežne papilarne nekroze, kao i drugih patoloških promena na bubrezima. Kod nekih pacijenata primena NSAIL može da dovede do smanjenja stvaranja prostaglandina koje zavisi od doze i posledično do smanjenog protoka krvi kroz bubrege. Ovo dalje može da uslovi nastanak bubrežne dekompenzacije. Pacijenti sa najvećim rizikom od ove reakcije su pacijenti sa postojećom oštećenom funkcijom bubrega, srčanom slabošću, oslabljenom funkcijom jetre, pacijenti na terapiji ACE inhibitorima i diureticima, kao i starije osobe. Prekid terapije NSAIL obično dovodi do oporavka.

    • Ako imate sistemski eritemski lupus (SLE poznat i kao lupus) ili poremećaje vezivnog tkiva (autoimune bolesti koje zahvataju vezivno tkivo), posebno vodite računa kada uzimate lek Brufen.

    • Pošto primena NSAIL veoma retko može da dovede do izuzetno ozbiljnih i potencijalno fatalnih reakcija kože, kakve su eksfolijativni dermatitis, Stevens-Johnson sindrom i toksična epidermalna nekroliza, terapiju lekom Brufen treba da prekinete pri prvoj pojavi osipa na koži, mukoznih lezija ili drugih znakova preosetljivosti. Najveći rizik od nastanka ovih reakcija je na početku terapije, u većini slučajeva u prvom mesecu lečenja.

    • Lek Brufen kao i drugi NSAIL može uticati na agregaciju trombocita i produžiti vreme krvarenja kod zdravih pacijenata.

    • U retkim slučajevima kod pacijenata na terapiji lekom Brufen opisana je pojava aseptičnog meningitisa. Iako se aseptični meningitis češće javlja kod pacijenata sa sistemskim eritemskim lupusom i drugim bolestima vezivnog tkiva, prijavljeni su slučajevi i kod pacijenata koji nisu imali hronične bolesti.

    • Lek Brufen može da utiče na plodnost žena, pa se njegova primena ne preporučuje ženama koje nameravaju da zatrudne. Ukoliko imate poteškoća da zatrudnite ili ste na ispitivanju plodnosti, trebalo bi da razmotrite prekid terapije lekom Brufen.


      Razgovarajte sa Vašim lekarom ili farmaceutom ukoliko se nešto od navedenog odnosi na Vas.


      Deca

      Ovaj lek se ne sme primenjivati kod dece mlađe od 12 godina.


      Drugi lekovi i Brufen


      Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.

      Ibuprofen može uticati ili na njegovo dejstvo mogu uticati neki lekovi. Kao na primer:

      Neki lekovi kao što su antikoagulansi (lekovi koji sprečavaju zgrušavanje krvi, npr. aspirin/acetilsalicilna kiselina, varfarin, tiklopidin), neki lekovi za snižavanje krvnog pritiska (ACE inhibitori kao što je kaptopril, beta-blokatori kao što je atenolol, ili blokatori receptora tipa angiotenzin-II kao što je losartan).


      Uvek se posavetujte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete ibuprofen sa nekim drugim lekom.

      Obavestite svog lekara ili farmaceuta ako, pored gore navedenih, uzimate neki od sledećih lekova:

      • diuretike (tablete za izlučivanje tečnosti)

      • kardiotonične glikozide, kao što je digoksin, koji se koriste za lečenje oboljenja srca

      • litijum (koji se koristi za terapiju nekih oblika depresije)

      • zidovudin (antivirusni lek)

      • kortikosteroide (koriste se u lečenju zapaljenskih stanja)

      • metotreksat (koristi se u lečenju nekih vrsta karcinoma)

      • lekove poznati pod nazivom imunosupresivi, kao što su ciklosporin i takrolimus (koji suprimiraju Vaš imunski odgovor)

      • lekove poznate pod nazivom selektivni inhibitori ponovnog preuzimanja serotonina (SSRI), koji se koriste u lečenju depresije

      • antibiotike pod nazivom hinoloni, kao što je ciprofloksacin

      • aminoglikozide (vrsta antibiotika)

      • mifepriston

      • bilo koje druge lekove ibuprofena, poput onih koji se mogu kupiti bez recepta

      • bilo koji drugi lek protiv zapaljenja ili bolova, uključujući inhibitore ciklooksigenaze tip II

      • lekove koji sprečavaju zgrušavanje krvi (lekovi koji razređuju krv ili sprečavaju zgrušavanje krvi), kao što su acetilsalicilna kiselina, varfarin ili tiklopidin

      • lekove protiv povišenog krvnog pritiska – uključujući ACE inhibitore (kao što je kaptopril), betablokatore (kao što je atenolol) ili antagoniste angiotenzin II receptora (kao što je losartan)

      • holestiramin (lek koji se koristi za snižavanje nivoa holesterola)

      • takrolimus

      • lekove koji su poznati pod imenom derivati sulfoniluree kao što je glibenklamid (koristi se za terapiju šećerne bolesti)

      • vorikonazol ili flukonazol (lekovi protiv gljivičnih infekcija)

      • preparati na bazi biljke Ginko biloba (možete lakše da prokrvarite ako uzimate ovaj lek sa ibuprofenom)


        Uzimanje leka Brufen sa hranom i pićima


        Uvek uzimajte lek Brufen kako Vam je rekao lekar.

        Lek Brufen treba popiti sa dovoljno vode uz jelo ili posle jela.

        Brufen film tablete treba progutati cele, bez žvakanja lomljenja, drobljenja i sisanja kako bi se izbegla iritacija i osećaj neprijatnosti u grlu.


        Trudnoća, dojenje i plodnost


        Upotrebu leka Brufen treba izbegavati tokom trudnoće ili dojenja. Lek Brufen ne treba uzimati tokom trećeg trimestra trudnoće, a tokom prvih šest meseci trudnoće treba da se uzima samo po savetu Vašeg lekara.


        Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama


        Nakon uzimanja leka Brufen mogu se javiti vrtoglavica ili pospanost. U slučaju njihovog ispoljavanja, ne smete da upravljate motornim vozilima i rukujete mašinama, niti da obavljate neku drugu radnju koja zahteva povećanu budnost.


        Lek Brufen sadrži laktozu


        U slučaju intolerancije na pojedine šećere, obratite se Vašem lekaru pre upotrebe ovog leka.


  3. Kako se uzima lek Brufen

    Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako je navedeno u ovom upotstvu ili kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

    Odrasli i deca starija od 12 godina:

    Početna doza iznosi 200-400 mg i ona se po potrebi može ponoviti u dozama od 200-400 mg u intervalima od četiri sata, do maksimalno 1200 mg u toku 24 sata. Vaš doktor može odlučiti da poveća dozu ali se ne sme prekoračiti ukupna dnevna doza od 1200 mg.


    Deca:

    Dnevna doza leka Brufen je 20 mg/kg telesne mase podeljena u više doza.

    Lek nije namenjen deci mlađoj od 12 godina.Ne sme se prekoračiti doza od 1200 mg u period od 24 sata. Za mlađu decu dostupne su pogodnije formulacije u obliku sirupa.


    Stariji pacijenti

    Kod starijih osoba postoji povećan rizik od ozbiljnih neželjenih reakcija. Ukoliko ste starija osoba, posavetujte se sa lekarom.


    Lek je namenjen za oralnu upotrebu.


    Lek Brufen treba uzeti uz ili nakon obroka sa dovoljnom količinom vode. Brufen tablete treba progutati cele, bez žvakanja, lomljenja drobljenja i sisanja kako bi se izbegla iritacija i osećaj neprijatnosti u grlu.


    Lek je namenjen za odrasle i decu stariju od 12 godina.


    Treba izbegavati prekomernu upotrebu lekova protiv bolova. Ako redovno uzimate lekove protiv bolova, naročito kombinacije različitih lekova, možete oštetiti svoje bubrege. Recite Vašem lekaru ukoliko već uzimate neki drugi lek protiv bolova, a lekar će odlučiti da li treba da uzmete i ovaj lek. Rizik je povećan ukoliko ste dehidrirani.


    Ako ste uzeli više leka Brufen nego što treba


    Ako ste uzeli više leka Brufen nego što je trebalo, odmah se obratite svom lekaru ili idite do odeljenja hitne medicinske pomoći u najbližoj bolnici.. Obavezno ponesite pakovanje ovog leka.


    Ako ste zaboravili da uzmete lek Brufen


    Ako ste zaboravili da uzmete lek Brufen, uzmite zaboravljenu dozu čim se setite, izuzev ako je blizu vreme za sledeću dozu.

    U tom slučaju ne uzimajte zaboravljenu dozu. Ne uzimajte duplu dozu da biste nadoknadilipropuštenu dozu.


  4. Moguća neželjena dejstva

    Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

    Ukoliko bilo koje neželjeno dejstvo postane ozbiljno ili primetite neko neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom Uputstvu za lek, obavezno obavestite svog lekara ili farmaceuta. Pojava neželjenih dejstava može se svesti na najmanju meru ukoliko se koristi najniža delotvorna doza leka u što kraćem vremenskom periodu. Ukoliko se tokom terapije ibuprofenom javi bilo koji od sledećih simptoma, prestanite sa uzimanjem leka Brufen i odmah potražite medicinsku pomoć:

    • teška glavobolja, visoka telesna temperatura, ukočenost u vratu, nepodnošenje jake svetlosti

    • pojava krvi u stolici

    • pojava crne stolice nalik na katran

    • povraćanje krvi ili tamnih komadića koji liče na zrna kafe.


      Recite svom lekaru i prestanite da uzimate lek Brufen ako osetite:

    • bol u stomaku nejasnog porekla ili bilo koje simptome u stomaku koji nisu uobičajeni, otežano varenje, gorušicu, osećaj mučnine i/ili povraćanje

    • šištanje u plućima nejasnog porekla, otežano disanje, osip po koži, svrab ili pojavu modrica (mogu biti znaci alergijske rakcije)

    • pojavu žuto prebojene kože i/ili beonjača (žutica)

    • jak bol u grlu praćen visokom telesnom temperaturom (ovo mogu biti znaci agranulocitoze)

    • zamućen vid ili smetnje u vidu ili pojavu da čujete ili vidite neuobičajene stvari

    • zadržavanje tečnosti (npr. otečeni gležnjevi)

    • ozbiljno širenje osipa na koži (Stevens-Johnson-ov sindrom i eritema multiforme, simptomi uključuju ozbiljan osip na koži, pojavu plikova na koži i ustima, nosu i genitalijama, kao i ljuštenje kože koje može biti praćeno bolom, glavoboljom i groznicom).


      Upotreba visokih doza leka povezana je sa malim povećanjem rizika od nastanka arterijske tromboze (npr. infarkt miokarda ili moždani udar).

      Lekovi kao što je Brufen u izuzetnim slučajevima mogu biti povezani sa teškim poremećajima kože kod pacijenata sa ovčijim boginjama (varičelama) ili herpes zosterom.

      Ibuprofen retko izaziva poremećaje krvi, probleme sa bubrezima i jetrom ili teške promene na koži. Veoma retko može doći do pojave aseptičnog meningitisa (zapaljenje zaštitnih ovojnica oko mozga).

      Brufen ponekad može dovesti do pogoršanja simptoma kolitisa ili Crohn-ove bolesti.


      Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):

      • osip

      • osećaj ošamućenosti i umora

      • bol u stomaku, loše varenje, dijareja, osećaj slabosti, gasovi, konstipacija

      • glavobolja – ukoliko se javi u toku uzimanja ovog leka važno je ne uzimati druge lekove protiv bolova

      • crna stolica (kao katran)

      • krv u stolici

      • povraćanje krvi


        Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1na 100 pacijenata koji uzimaju lek):

      • osećaj pospanosti

      • osećaj anskioznosti

      • osećaj packanja ili bockanja

      • problemi sa spavanjem

      • koprivnjača, svrab

      • osetljivost kože na svetlost

      • poremećaj vida, problemi sa sluhom

      • hepatitis, žuta prebojenost kože ili očiju, oslabljena funkcija jetre

      • oslabljena funkcija bubrega, zapaljenje bubrega, bubrežna insuficijencija

      • kijavica, zapušenost, svrab ili curenje nosa (rinitis)

      • čir na želucu ili crevima, perforacije zida creva

      • zapaljenje zida creva

      • podlivi na koži, u ustima, nosu ili ušima

      • poteškoće sa disanjem, zviždanje ili kašalj, astma ili pogoršanje astme

      • zujanje u ušima (tinitus)

      • osećaj nesvestice ili vrtoglavice (vertigo)

      • ulkusi u ustima

      • ozbiljne alergijske reakcije koje uključuju otok lica i grla


        Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):

      • osećaj depresije ili zbunjenosti

      • zadržavanje tečnosti (edem)

      • infekcija mozga (aseptični meningitis)

      • gubitak vida

      • promene broja ćelija krvi – prvi znaci su: visoka telesna temperatura, bol u grlu, ulkusi u ustima, simptomi slični gripu, osećaj jakog umora, krvarenje iz nosa i kože

      • smanjenje broja ćelija krvi (anemija)

      • ozbiljne alergijske reakcije koje uzrokuju teškoće pri disanju ili vrtoglavicu

      • jak bol u grlu praćen povišenom telesnom temperaturom (agranulocitoza)


        Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek):

      • insuficijencija jetre

      • srčana insuficijencija

      • srčani udar (infarct miokarda)

      • zapaljenje pankreasa

      • problemi sa kožom (mogu da se jave i u ustima, nosu i ušima) kao što su Stevens-Johnson-ov sindrom, toksična epidermalna nekroliza ili eritema multiforme

      • visok krvni pritisak


        Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka):

      • pogoršanje ulceroznog kolitisa ili Crohn-ove bolesti Prijavljivanje neželjenih reakcija

    Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):


    Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu

    Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

    website:

    e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs


  5. Kako čuvati lek Brufen

    Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.


    Ne smete koristiti lek posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon „Važi do:“. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.


    Čuvati na temperaturi do 25°C, u originalnom pakovanju.


    Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.


  6. Sadržaj pakovanja i ostale informacije Šta sadrži lek Brufen

Aktivna supstanca leka Brufen je ibuprofen. Jedna film tableta sadrži 200 mg ibuprofena. Pomoćne supstance su:

Jezgro tablete: celuloza, mikrokristalna; kroskarmeloza-natrijum; laktoza, monohidrat; silicijum-dioksid, koloidni, bezvodni; natrijum-laurilsulfat; magnezijum-stearat.


Omotač filma: hipromeloza 6 mPa.s; hipromeloza 5 mPa.s; talk; titan-dioksid.

Film omotač se može dobiti primenom Dry Color Dispersion, White 06A28611 ili kombinacijom Opaspray White M-1-7111B, hipromeloze 6 mPa.s i talka.


Opaspray White M-1-7111B se sastoji iz industrijskog metilovanog alkohola; vode, prečišćene; hipromeloze 5 mPa.s i titan-dioksida.


Dry Color Dispersion, White 06A28611 se sastoji iz hipromeloze 6 mPa.s, titan-dioksida, talka i hipromeloze 5 mPa.s.


Kako izgleda lek Brufen i sadržaj pakovanja


Izgled: Bele, duguljaste film tablete. Unutrašnje pakovanje je PVC/Al blister.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze 3 PVC/Al blistera sa po 10 film tableta (ukupno 30 film tableta) i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač Nosilac dozvole:

PREDSTAVNIŠTVO BGP PRODUCTS SWITZERLAND GMBH BEOGRAD – NOVI BEOGRAD,

Bulevar Mihaila Pupina 115d, sprat VI, Beograd – Novi Beograd


Proizvođač:

FAMAR A.V.E. ANTHOUSSA PLANT

Anthousa Avenue 7, Anthousa Attiki, Grčka Ovo uputstvo je poslednji put odobreno Januar, 2018.

Režim izdavanja leka:


Lek se izdaje bez lekarskog recepta.


Broj i datum dozvole:


515-01-01560-17-001 od 31.01.2018.