Početna stranica Početna stranica

Octanine F
humani faktor koagulacije IX

UPUTSTVO ZA LEK



Octanine F, 500 i.j./5 mL, prašak i rastvarač za rastvor za injekciju

humani faktor koagulacije IX


Pažljivo pročitajte ovo uputstvo, pre nego što počnete da primate ovaj lek, jer ono sadrži informacije koje su važne za Vas.


U ovom uputstvu pročitaćete:


  1. Šta je lek Octanine F i čemu je namenjen

  2. Šta treba da znate pre nego što primite lek Octanine F

  3. Kako se primenjuje lek Octanine F

  4. Moguća neželjena dejstva

  5. Kako čuvati lek Octanine F

  6. Sadržaj pakovanja i ostale informacije

  1. Šta je lek Octanine F i čemu je namenjen


    Lek Octanine F spada u grupu lekova koja se naziva faktori koagulacije i sadrži faktor koagulacije IX koji se dobija iz humane krvi. To je poseban protein koji povećava sposobnost zgrušavanja krvi.


    Octanine F se koristi za lečenje i sprečavanje krvarenja kod pacijenata sa poremećajem krvarenja (hemofilija B). To je medicinsko stanje kod koga krvarenje može da traje duže nego što je očekivano. Ono je posledica urođenog nedostatka faktora koagulacije IX u krvi.


    Octanine F je dostupan u obliku praška i rastvarača za rastvor za injekciju. Nakon rekostitucije, primenjuje se intravenski (u venu).


  2. Šta treba da znate pre nego što primite lek Octanine F Lek Octanine F ne smete primati:

    • ukoliko ste alergični (preosetljivi) na humani faktor koagulacije IX ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6),

    • ukoliko patite od heparinom indukovane trombocitopenije tipa II, što podrazumeva smanjenje broja trombocita u krvi nakon davanja heparina. Trombociti su ćelije koje se nalaze u krvi i koje pomažu da se zaustavi krvarenje. Heparin je lek koji se koristi za sprečavanje nastanka krvnih ugrušaka.


      Upozorenja i mere opreza


      Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što primenite lek Octanine F.


      • Kao i kod svih drugih lekova koji sadrže proteine a koji se daju intravenski, mogu se javiti reakcije preosetljivosti alergijskog tipa. Octanine F sadrži veoma male količine drugih humanih proteina pored faktora IX i heparina. Rani znaci alergijskih reakcija su:

        • osip,

        • koprivnjača (urtikarija),

        • stezanje u grudima,

        • zviždanje u plućima,

        • nizak krvni pritisak,

        • akutne, ozbiljne alergijske reakcije (anafilaksa, kada se bilo koji ili svi od gorenavedenih simptoma brzo razviju i intenzivni su).

          Ukoliko se jave ovi simptomi, odmah prekinite primenu injekcije i konsultujte se sa svojim lekarom. Ako dođe do pojave anafilaktičkog šoka, mora se započeti preporučena terapija što je pre moguće.


      • Poznato je da se kod osoba sa hemofilijom B mogu razviti inhibitori (neutrališuća antitela) na faktor IX, koje proizvode imunske ćelije. Ovi inhibitori mogu povećati rizik od pojave anafilaktičkog šoka (teške alergijske reakcije). Stoga, ukoliko se javila alergijska reakcija, potrebno je da Vas testiraju na prisustvo inhibitora. Pacijenti sa inhibitorima faktora IX mogu biti pod većim rizikom od anafilakse ukoliko nastave sa lečenjem faktorom IX. Prema tome, Vaš lekar može odlučiti da Vam da prvu injekciju faktora IX pod medicinskim nadzorom, gde Vam može biti pružena odgovarajuća medicinska nega u slučaju pojave alergijske reakcije.


      • Nakon ponovljenog lečenja proizvodima koji sadrže humani faktor koagulacije IX, pacijente treba pratiti u cilju otkrivanja razvoja neutrališućih antitela (inhibitora) koje treba kvantifikovati u Bethesda jedinicama (B.j.) pomoću odgovarajućeg biološkog testa.


      • Koncentrati proteina faktora IX mogu da dovedu do opstrukcije Vaših krvnih sudova ugruškom krvi. Zbog ovog rizika, koji je veći kod proizvoda male čistoće, neophodno je da budete praćeni radi otkrivanja znakova formiranja krvnih ugrušaka posle davanja koncentrata sa faktorom IX ukoliko:

        • imate znake fibrinolize (razlaganje krvnih ugrušaka),

        • imate diseminovanu intravaskularnu koagulaciju (široko rasprostranjena koagulacija krvi u krvnim sudovima),

        • Vam je dijagnostikovano neko oboljenje jetre,

        • imate povećane kardiovaskularne faktore rizika,

        • ste nedavno imali hiruršku intervenciju,

        • ste izloženi većem riziku od formiranja ugrušaka ili diseminovane intravaskularne koagulacije.

          Ukoliko se bilo koje od gorenavedenih stanja odnosi na Vas, Vaš lekar će Vam dati lek Octanine F samo ukoliko korist od primene leka premašuje rizike.


          Komplikacije povezane sa kateterom

          Ukoliko je potreban centralni venski kateter, treba voditi računa o riziku od komplikacija povezanih sa centralnim venskim kateterom, uključujući lokalne infekcije, bakterijemiju i trombozu na mestu katetera.


          Bezbednost krvnih proizvoda od virusa

          Kada se lekovi proizvode iz humane krvi ili plazme primenjuju se određene mere kako bi se sprečilo prenošenje infekcije na pacijente. One uključuju pažljivu selekciju davalaca krvi i plazme da bi se obezbedilo da oni koji su pod rizikom da budu nosioci infekcije budu isključeni, kao i testiranje svake donacije i pulova plazme na prisustvo virusa. Proizvođači ovih proizvoda takođe preduzimaju posebne korake u procesuiranju krvi ili plazme koji mogu inaktivirati ili ukloniti viruse. I pored ovih mera, kada se daju lekovi koji su dobijeni iz humane krvi ili plazme, mogućnost prenošenja infekcije se ne može u potpunosti isključiti. To se takođe odnosi na nepoznate viruse, nove viruse i druge vrste infekcija.


          Mere koje su preduzete se smatraju efikasnim za viruse sa omotačem kao što su virus humane imunodeficijencije (HIV), hepatitis B virus i hepatitis C virus, kao i na virus hepatitisa A koji je bez omotača. Preduzete mere mogu imati ograničeno delovanje protiv virusa bez omotača kao što je parvovirus B19. Infekcija parvovirusom B19 može biti ozbiljna kod trudnica (infekcija fetusa), kao i kod osoba sa smanjenim imunitetom ili kod osoba koje imaju neke tipove anemija (npr. srpasta anemija ili hemolitička anemija) gde dovodi do teških reakcija.


      • Vaš lekar Vam može preporučiti da razmotrite vakcinaciju protiv hepatitisa A i B ukoliko redovno/ponovljeno primate koncentrate faktora IX poreklom iz humane plazme.


    Strogo se preporučuje da se zabeleži naziv i broj serije leka svaki put kada primite dozu leka Octanine F, kako bi se vodila evidencija o primenjenim serijama leka.


    Deca


    Ukoliko se lek Octanine F daje novorođenčetu, dete se mora pažljivo pratiti u cilju otkrivanja znakova diseminovane intravaskularne koagulacije.


    Drugi lekovi i Octanine F


    Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.


    Nisu poznate interakcije humanog faktora koagulacije IX sa drugim lekovima.


    Trudnoća i dojenje


    Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu pre nego što primite ovaj lek.

    Nema iskustva sa upotrebom faktora IX tokom trudnoće i dojenja, pa faktor IX treba primenjivati tokom trudnoće i dojenja samo kada je to jasno indikovano.

    Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama


    Nema uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.


    Lek Octanine F sadrži natrijum


    Ovaj lek sadrži do 3 mmol (ili 69 mg) natrijuma po bočici. Savetuje se poseban oprez prilikom upotrebe kod pacijenata koji su na dijeti u kojoj se kontroliše unos natrijuma.


  3. Kako se primenjuje lek Octanine F

    Uvek primenjujte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

    Lek Octanine F se daje intravenskim putem (ubrizgava u venu) posle rekonstitucije sa priloženim rastvaračem.

    Koristiti samo priloženi injekcioni set. Korišćenje drugog pribora za injekciju/infuziju može prouzrokovati dodatne rizike i dovesti do neuspeha terapije.

    Terapiju treba započeti pod nadzorom lekara koji ima iskustva u lečenju hemofilije. Koliko leka treba da uzmete i koliko dugo supstituciona terapija mora trajati zavisi od težine nedostatka faktora IX, od mesta i obima krvarenja kao i od Vaše kliničke slike.


    Izračunavanje doze


    Vaš lekar će Vam reći koliko često i koju količinu leka Octanine F treba da ubrizgate.


    Doza faktora IX se izražava u internacionalnim jedinicama (i.j.). Aktivnost faktora IX u plazmi se odnosi na količinu faktora IX koja je prisutna u plazmi. Ona se izražava u procentima (u odnosu na normalne vrednosti u humanoj plazmi) ili u internacionalnim jedinicama (u odnosu na internacionalni standard za faktor IX u plazmi).


    Jedna internacionalna jedinica (i.j.) aktivnosti faktora IX odgovara količini faktora IX u 1 mL normalne humane plazme. Izračunavanje potrebne doze faktora IX se zasniva na činjenici da 1 i.j. faktora IX po kg telesne mase povećava aktivnost faktora IX u plazmi za 1% od normalne aktivnosti. Da bi se izračunala doza koja Vam je potrebna, određuje se nivo aktivnosti faktora IX u Vašoj plazmi. Ovo će pokazati koliko tu aktivnost treba povećati.


    Potrebna doza se izračunava pomoću sledeće formule:


    Potreban broj jedinica = telesna masa (kg) x željeni porast aktivnosti faktora IX (%) (i.j./dL) x 0,8


    Veličina Vaše doze i koliko često je treba primeniti zavisiće od toga kako reagujete na lek i o tome će odlučiti Vaš lekar. Proizvodi sa faktorom IX retko iziskuju primenu češće od jednom dnevno.


    Vaš odgovor na proizvode sa faktorom IX može varirati. Stoga, nivoe faktora IX treba određivati tokom terapije kako bi se izračunala odgovarajuća doza i učestalost primene. Posebno tokom hirurških intervencija Vaš lekar će sprovoditi analize Vaše krvi (aktivnost faktora IX u plazmi) kako bi precizno pratio supstitucionu trapiju.


    Sprečavanje krvarenja


    Ukoliko imate tešku hemofiliju B, potrebno je da primenite 20 do 40 i.j. faktora IX po kg telesne mase. Ovu dozu potrebno je da primenite dva puta nedeljno u cilju dugotrajne prevencije. Vaša doza treba da bude prilagođena u odnosu na Vaš odgovor. U pojedinim slučajevima, naročito kod mlađih pacijenata, mogu biti potrebni kraći intervali doziranja ili veće doze.

    Primena kod dece


    U studiji sprovedenoj na deci mlađoj od 6 godina, medijana doze primenjene po danu izlaganja iznosila je između 35 i 40 i.j./kg telesne mase.


    Ako se krvarenje kod Vas ne može zaustaviti


    Ukoliko se očekivana aktivnost faktora IX ne postigne posle jedne injekcije ili krvarenje ne prestane posle primene odgovarajuće doze, o tome treba da obavestite svog lekara. On će ispitati Vašu plazmu kako bi utvrdio da li je kod Vas došlo do razvoja inhibitora (antitela) na protein faktora IX. Ovi inhibitori mogu da smanje aktivnost faktora IX. U tom slučaju može biti neophodno da se izabere neka druga terapija. Vaš lekar će o tome razgovarati sa Vama i preporučiti dalje lečenje ako je potrebno.


    Uputstvo za primenu:


    • Molimo Vas da pažljivo pročitate ovo uputstvo i da ga se pridržavate.

    • Tokom postupka koji je dole opisan mora se održavati sterilnost.

      Nemojte koristiti lek Octanine F posle isteka roka upotrebe koji je naveden na etiketi bočice i na kutiji.

    • Rekonstituisani rastvor treba da bude bistar do slabo opalescentan. Nemojte koristiti rastvore koji su zamućeni ili one koji imaju talog.


Uputstvo za rekonstituciju:

  1. Ugrejte rastvarač (voda za injekcije) i prašak u zatvorenim bočicama do sobne temperature. Ovu temperaturu treba održavati tokom rekonstitucije. Ukoliko koristite vodeno kupatilo za zagrevanje, vodite računa da voda ne dođe u kontakt sa gumenim čepovima ili zatvaračima na bočicama. Temperatura vodenog kupatila ne treba da bude viša od 37 °C.

  2. Skinite zatvarače sa bočice sa praškom i bočice sa rastvaračem i očistite gumene čepove priloženim alkoholnim tupferom.

  3. Skinite zaštitni poklopac sa kraćeg dela igle sa dva kraja, vodeći računa da ne dodirnete otkriveni vrh igle. Potom probušite središnji deo gumenog zatvarača na bočici sa rastvaračem iglom koju ćete držati vertikalno. Da biste potpuno izvukli tečnost iz bočice, igla mora biti uvedena u gumeni zatvarač tako da samo probije gumeni zatvarač i bude vidljiva u bočici.

  4. Skinite zaštitni poklopac sa drugog, dužeg dela igle sa dva kraja, vodeći računa da ne dodirnete otkriveni vrh igle. Držite bočicu sa rastvaračem naopako iznad uspravne bočice sa praškom i brzo probušite iglom centralni deo gumenog zatvarača na bočici sa praškom. Vakuum u bočici sa praškom će izvući rastvarač.

  5. Skinite iglu sa dva kraja zajedno sa praznom bočicom za rastvarač sa bočice sa praškom. Polako okrećite bočicu sa praškom sve dok se prašak potpuno ne rastvori. Lek se brzo rastvara na sobnoj temperaturi i dobija se bistar, bezbojan rastvor.

Rekonstituisani rastvor treba vizuelno pregledati radi otkrivanja eventualno prisutnih čestica i promene boje pre primene. Ukoliko se prašak ne rastvori potpuno ili ukoliko se formira talog, lek se ne sme koristiti.

Rekostituisani rastvor se mora upotrebiti odmah i može se upotrebiti samo jednom.

Nakon rekonstitucije sa priloženim rastvaračem, lek Octanine F se primenjuje intravenski. Uputstvo za davanje injekcija:

Iz predostrožnosti treba pratiti brzinu pulsa pre i tokom davanja injekcije faktora IX. Ukoliko dođe do izrazitog povećanja brzine pulsa, treba smanjiti brzinu infuzije ili prekinuti davanje.

  1. Posle rekonstitucije praška na način koji je gore opisan, skinite zaštitni omotač sa filter igle i probušite gumeni zatvarač na bočici sa rastvorom.

  2. Skinite zatvarač sa filter igle i stavite je na špric.

  3. Okrenite naopako bočicu na koju je stavljen špric i izvucite rastvor u špric.

  4. Dezinfikujte mesto injekcije priloženim alkoholnim tupferom.

  5. Skinite filter iglu sa šprica i umesto nje stavite leptir iglu za infuziju.

  6. Uvedite leptir iglu u odabranu venu.

  7. Ukoliko ste koristili podvesku da bi lakše videli venu, treba je otpustiti pre nego što počnete sa ubrizgavanjem faktora IX. Pratite brzinu pulsa pre i tokom injekcije.

  8. Ubrizgajte lagano ovaj rastvor intravenski brzinom od 2-3 mL/min.


Ukoliko za terapiju koristite više od jedne bočice leka Octanine F možete ponovo koristiti istu leptir iglu za infuziju i isti špric. Filter igla se upotrebljava samo jednom. Uvek koristite novu filter iglu kad uvlačite ovaj lek u špric.

Koristite samo priloženi set za injekcije. Pri primeni druge opreme za injekciju/infuziju može doći do dodatnog rizika i neuspeha terapije.


Neupotrebljeni proizvod ili otpadni materijal treba pravilno ukloniti.


Ako ste primili više leka Octanine F nego što treba


Nisu zabeleženi bilo kakvi slučajevi predoziranja humanim faktorom koagulacije IX. Ipak, preporučenu dozu ne treba prekoračiti.


Ako imate dodatnih pitanaja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.


  1. Moguća neželjena dejstva


    Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.


    • Reakcije preosetljivosti ili alergijske reakcije retko su uočene kod pacijenata lečenih proizvodima koji sadrže faktor IX. One mogu uključivati:

      • nevoljne kontrakcije krvnih sudova (spazam) sa oticanjem lica, usta i grla,

      • pečenje i bol na mestu infuzije,

      • jezu,

      • nalete crvenila praćene osećajem vrućine,

      • koprivnjaču,

      • glavobolju,

      • osip,

      • nizak krvni pritisak,

      • bezvoljnost,

      • mučninu,

      • uznemirenost,

      • ubrzani rad srca,

      • stezanje u grudima,

      • osećaj mravinjanja,

      • povraćanje,

      • zviždanje u plućima.

        U pojedinim slučajevima, ove alergijske reakcije mogu da dovedu do teške reakcije koja se naziva anafilaksa, koja može uključivati šok. Ove reakcije uglavnom su povezane sa razvojem inhibitora na faktor IX. Ukoliko se kod Vas javi bilo koji od gorenavedenih simptoma, obavestite svog lekara.

    • Ukoliko imate hemofiliju B, kod Vas se mogu razviti neutrališuća antitela (inhibitori) na faktor IX. Ova antitela mogu sprečiti da Vaš lek deluje na odgovarajući način. Vaš lekar će razgovarati o tome sa Vama i, ukoliko je potrebno, preporučiti dalju terapiju.

      Sprovedeno je ispitivanje na 25 dece sa hemofilijom B, od kojih 6 pacijenata prethodno nije bilo na terapiji. Tokom studije nisu primećeni inhibitori.

    • Kod pojedinih pacijenata sa hemofilijom B i inhibitorima faktora IX kod kojih je primenjivana terapija imunološke tolerancije i alergijskom reakcijom u istoriji bolesti razvio se nefrotski sindrom (teško oboljenje bubrega).

    • U retkim slučajevima može se javiti groznica.

    • Lekovi koji sadrže faktor IX male čistoće u retkim slučajevima mogu prouzrokovati nastanak krvnih ugrušaka u krvnim sudovima. To može dovesti do neke od sledećih komplikacija:

      • srčani udar,

      • opšti poremećaj zgrušavanja krvi (diseminovana intravaskularna koagulacija),

      • krvni ugrušci u venama (venska tromboza),

      • krvni ugrušci u plućima (plućna embolija).

        Ova neželjena dejstva su češća ukoliko koristite lekove koji sadrže faktor IX male čistoće, a javljaju se retko ukoliko koristite lekove velikog stepena čistoće kao što je Octanine F.

    • Heparin u leku može, u retkim slučajevima, prouzrokovati iznenadno smanjenje broja trombocita ispod 100000 po mikrolitru ili do manje od 50% od početnog broja. Ovo je alergijska reakcija koja se naziva heparinom indukovana trombocitopenija tipa II. Kod pacijenata koji prethodno nisu bili preosetljivi na heparin, ovo smanjenje broja trombocita može se javiti 6-14 dana nakon započinjanja terapije. Kod pacijenata koji su ranije bili preosetljivi na heparin, ovakva promena može se razviti u roku od nekoliko sati nakon započinjanja terapije. Ovaj težak oblik smanjenja broja trombocita može biti praćen, ili dovesti do:

      • krvnih ugrušaka u arterijama i venama,

      • opstrukcije krvnog suda ugruškom iz drugog područja,

      • teškog poremećaja zgrušavanja krvi koji se naziva diseminovana intravaskularna koagulacija,

      • nekroze kože na mestu injekcije,

      • krvarenja nalik onom nakon ujeda buve,

      • tačkastog krvarenja na koži,

      • stolice boje katrana.


    Ukoliko primetite ovakve alergijske reakcije, odmah prestanite sa injekcijama leka Octanine F i ubuduće nemojte koristiti lekove koji sadrže heparin. Zbog ovog retkog efekta na trombocite, Vaš lekar bi trebalo da pažljivo prati broj trombocita, naročito na početku terapije.

    Za informacije o bezbednosti u odnosu na prenosive agense, videti odeljak 2. Neželjena dejstva prema učestalosti:

    retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek): preosetljivost;


    veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek): anafilaktički šok, tromboembolijski događaj, nefrotski sindrom, heparinom indukovana trombocitopenija, pireksija, pozitivan nalaz na antitela na faktor IX.


    Prijavljivanje neželjenih reakcija


    Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):


    Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu

    Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

    website:

    e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs



  2. Kako čuvati lek Octanine F

    Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

    Ne smete koristiti lek Octanine F posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon

    „Važi do: ”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.


    Čuvati u frižideru na temperaturi od 2 °C do 8 °C, u originalnom pakovanju (radi zaštite od svetlosti). Ne zamrzavati.


    Hemijska i fizička stabilnost tokom primene leka pokazana je tokom 72 sata pri temperaturi od 25 °C.

    Sa mikrobiološkog aspekta, lek treba upotrebiti odmah. Ukoliko se odmah ne upotrebi, korisnik je odgovoran za čuvanje tokom vremena korišćenja i uslove pre upotrebe, koji normalno ne bi trebalo da budu duži od 24 sata pri 2 °C do 8 °C, izuzev ukoliko se rekonstitucija/razblaživanje odigrala u kontrolisanim i validiranim aseptičnim uslovima.


    Lek Octanine F koristite isključivo jednokratno.

    Nemojte koristiti ovaj lek ako primetite da je rastvor zamućen ili da sadrži nepotpuno rastvorene čestice.


    Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.


  3. Sadržaj pakovanja i ostale informacije Šta sadrži lek Octanine F

    Aktivna supstanca je humani faktor koagulacije IX.

    Octanine F nominalno sadrži 500 i.j. humanog faktora koagulacije IX po bočici.

    Lek sadrži približno 100 i.j./mL humanog faktora koagulacije IX kada se rekonstituiše sa 5 mL vode za injekcije.

    Octanine F se proizvodi iz donacija humane plazme.

    Jačina (i.j.) se određuje po Evropskoj Farmakopeji jednostepenim koagulacionim testom, u poređenju sa međunarodnim standardom Svetske zdravstvene organizacije (SZO). Specifična aktivnost leka Octanine F iznosi približno 100 i.j./mg proteina.


    Pomoćne supstance:

    bočica sa praškom: heparin, natrijum-hlorid, natrijum-citrat, arginin-hidrohlorid i lizin-hidrohlorid. bočica sa rastvaračem: voda za injekcije.


    Kako izgleda lek Octanine F i sadržaj pakovanja


    Lek Octanine F je prašak i rastvarač za rastvor za injekciju.

    Prašak je beo ili svetlo žut, takođe može izgledati kao trošna čvrsta masa. Rekonstituisani rastvor je bezbojan, bistar do slabo opalescentan.


    Octanine F se nalazi u kombinovanom pakovanju koje se sastoji od dve složive kartonske kutije koje su međusobno povezane plastičnim filmom.


    Kutija 1: sadrži prašak u staklenoj bočici 30 mL (staklo tip I) sa zatvaračem (hlorobutilna ili bromobutilna guma) i kapicom koja se skida (aluminijum) i Uputstvo za lek.


    Kutija 2: sadrži staklenu bočicu sa rastvaračem (voda za injekcije) od 5 mL (staklo tip I ili tip II) sa zatvaračem (hlorobutilna ili bromobutilna guma) i kapicom koja se skida (aluminijum).

    U ovoj kutiji se nalaze i medicinska sredstva:

    • 1 špric za jednokratnu upotrebu

    • 1 igla sa dva kraja

    • 1 filter igla

    • 1 set za infuziju (leptir)

    • 2 alkoholna tupfera

Nosilac dozvole i proizvođač Nosilac dozvole

PREDSTAVNIŠTVO OCTAPHARMA AG BEOGRAD-VOŽDOVAC, Koste Jovanovića 53, Beograd


Proizvođač

OCTAPHARMA PHARMAZEUTIKA PRODUKTIONSGES.M.B.H, Oberlaaerstrasse 235, Beč, Austrija


Ovo uputstvo je poslednji put odobreno


Avgust, 2018.


Režim izdavanja leka:


Lek se može upotrebljavati u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi; izuzetno, lek se može izdavati i uz lekarski recept, u cilju nastavka terapije kod kuće, što mora biti naznačeno i overeno na poleđini lekarskog recepta.


Broj i datum dozvole:


515-01-05129-17-001 od 09.08.2018.

------------------------------------------------------------------------------------------------

SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA:


Terapijske indikacije


Terapija i profilaksa krvarenja kod pacijenata sa hemofilijom B (kongenitalni nedostatak faktora IX).


Doziranje i način primene


Lečenje treba započeti pod nadzorom lekara koji ima iskustva u lečenju hemofilije.


Prethodno nelečeni pacijenti

Bezbednost i efikasnost leka Octanine F kod prethodno nelečenih pacijenata još uvek nisu utvrđene.


Praćenje terapije

Tokom trajanja terapije, preporučuje se adekvatno određivanje nivoa faktora IX kako bi se odredila doza koju treba primenjivati i učestalost ponovljenih infuzija. Odgovor na faktor IX može varirati kod pojedinačnih pacijenata, kod kojih mogu biti izmerena različita poluvremena eliminacije i recovery vrednosti. Kod pacijenata sa premalom ili prekomernom telesnom masom može biti potrebno prilagođavanje doze zasnovane na telesnoj masi. Naročito u slučaju većih hirurških intervencija, nezamenjivo je precizno praćenje supstitucione terapije pomoću analize koagulacije (aktivnosti faktora IX u plazmi).


Doziranje


Doziranje i trajanje supstitucione terapije zavise od težine deficijencije faktora IX, lokacije i obima krvarenja, kao i od kliničkog stanja pacijenta.


Broj datih jedinica faktora IX se izražava u internacionalnim jedinicama (i.j.) koje su u skladu sa važećim standardom SZO (Svetske zdravstvene organizacije) za proizvode koji sadrže faktor IX. Aktivnost faktora IX u plazmi se izražava ili u procentima (u odnosu na normalne vrednosti u humanoj plazmi) ili u internacionalnim jedinicama (u odnosu na internacionalni standard za faktor IX u plazmi).

Jedna internacionalna jedinica (i.j.) aktivnosti faktora IX ekvivalentna je količini faktora IX u 1 mL normalne humane plazme.

Terapija po potrebi

Izračunavanje potrebne doze faktora IX se zasniva na empirijskom nalazu da 1 i.j. faktora IX po kg telesne mase povećava aktivnost faktora IX u plazmi za 1% od normalne vrednosti.


Potrebna doza se određuje prema sledećoj formuli:


Potreban broj jedinica = telesna masa (kg) x željeni porast aktivnosti faktora IX (%) (i.j./dL) x 0,8


Količina koja se primenjuje, kao i učestalost primene uvek treba da budu usmereni ka postizanju kliničkog efekta za svaki pojedinačni slučaj.


U slučaju sledećih hemoragičnih događaja, aktivnost faktora IX ne sme da bude ispod datog nivoa aktivnosti u plazmi (izraženog u % od normalne aktivnosti) tokom odgovarajućeg perioda.


Sledeća tabela se može koristiti kao vodič za doziranje kod epizoda krvarenja i pri hirurškim intervencijama:


Stepen krvarenja/Tip hirurške procedure

Željeni nivo faktora IX u plazmi (%) (i.j./dL)

Učestalost doziranja (sati)/Trajanje terapije (dani)

Krvarenje

Rana hemartroza, krvarenje iz mišića ili oralno krvarenje


20 - 40

Ponavljati svaka 24 sata. Najmanje 1 dan, sve dok se epizoda krvarenja na koju ukazuje bol ne povuče ili ne dođe do izlečenja.

Intenzivnija hemartroza, krvarenje iz mišića ili hematom


30 - 60

Ponavljati infuziju na svaka 24 sata, tokom 3-4 dana ili duže sve dok ne prestane bol i ne prođe akutna nesposobnost.

Krvarenja opasna po

život


60 – 100

Ponavljati infuziju svakih 8-24 sata sve dok

se ne otkloni opasnost.

Hirurška intervencija

Manja, uključujući

vađenje zuba


30 – 60

Svaka 24 sata, najmanje 1 dan sve dok ne

dođe do izlečenja.

Veća intervencija


80 - 100

(pre- i

/postoperativ no)

Ponavljati infuziju svakih 8-24 sata sve dok

ne dođe do odgovarajućeg zarastanja rane, a potom nastaviti terapiju još najmanje 7 dana da bi se održala aktivnost faktora IX od 30% do 60% (i.j./dL).


Profilaksa

Za dugotrajnu profilaksu krvarenja kod pacijenata sa teškom hemofilijom B, uobičajene doze faktora IX iznose od 20 do 40 i.j. po kilogramu telesne mase u intervalima od 3 do 4 dana.

U nekim slučajevima, posebno kod mlađih pacijenata, mogu biti potrebni kraći intervali doziranja ili veće doze.


Kontinuirana infuzija

Nema dovoljno dostupnih podataka da bi se preporučila kontinuirana infuzija leka Octanine F kod hirurških zahvata.


Pedijatrijska populacija

U studiji sprovedenoj na 25 dece uzrasta ispod 6 godina, medijana doze primenjene po danu izlaganja bila je slična za profilaksu i lečenje krvarenja i iznosila je između 35 i 40 i.j./kg telesne mase.

Način primene Intravenska upotreba.

Preporučuje se primena ne više od 2-3 mL u minuti.

Za uputstvo o rekonstituciji leka pre primene, videti odeljak Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom).


Kontraindikacije



Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka


Preosetljivost

Reakcije preosetljivosti alergijskog tipa su moguće sa lekom Octanine F. Lek sadrži tragove drugih humanih proteina osim faktora IX i heparina. Ukoliko se pojave simptomi preosetljivosti, pacijenti se moraju savetovati da odmah prestanu sa upotrebom ovog leka i da se obrate svom lekaru. Pacijenti moraju biti informisani o ranim znacima reakcija preosetljivosti, koji uključuju osip, generalizovanu urtikariju, stezanje u grudima, zviždanje u plućima, hipotenziju i anafilaksu.

U slučaju šoka, treba primeniti standardnu medicinsku terapiju za šok. Inhibitori

Nakon ponovljenog lečenja proizvodima koji sadrže humani faktor koagulacije IX, pacijente je neophodno

pratiti zbog razvoja neutrališućih antitela (inhibitora), koja treba kvanitifikovati u Bethesda jedinicama (B.j.), uz korišćenje odgovarajućeg biološkog testa.


U literaturi je zabeleženo da postoji korelacija između pojave inhibitora faktora IX i alergijskih reakcija. Stoga, pacijente kod kojih se jave alergijske reakcije treba ispitati na prisustvo inhibitora. Treba imati u vidu da pacijenti sa inhibitorima faktora IX mogu biti izloženi većem riziku od anafilakse pri naknadnom izlaganju faktoru IX.


Usled rizika od alergijskih reakcija kod primene faktora IX, inicijalna primena faktora IX, ukoliko ordinirajući lekar tako proceni, treba da bude pod medicinskim nadzorom koji omogućava adekvatno zbrinjavanje alergijskih reakcija.


Tromboembolija

Zbog potencijalnog rizika od trombotičkih komplikacija, treba sprovesti klinički nadzor radi otkrivanja ranih znakova trombotičke i potrošne koagulopatije uz primenu odgovarajućih bioloških testova u slučaju primene ovog leka kod pacijenata sa oboljenjem jetre, kod pacijenata posle operacije, kod novorođenčadi ili kod pacijenata sa rizikom od tromboembolijskih poremećaja ili diseminovane intravaskularne koagulacije (engl. disseminated intravascular coagulation, DIC). U svakoj od ovih situacija, korist terapije lekom Octanine F treba proceniti u odnosu na rizik od ovih komplikacija.


Kardiovaskularni događaji

Kod pacijenata sa postojećim kardiovaskularnim faktorima rizika, supstituciona terapija sa FIX može povećati kardiovaskularni rizik.


Komplikacije povezane sa kateterom

Ukoliko je potreban centralni venski kateter (engl. central venous access device, CVAD), treba uzeti u obzir rizik od komplikacija povezanih sa centralnim venskim kateterom, uključujući lokalne infekcije, bakterijemiju i trombozu na mestu katetera.

Prenosivi agensi

Standardne mere za sprečavanje infekcija koje su rezultat korišćenja lekova koji su dobijeni iz humane krvi ili plazme uključuju odabir donora, skrining pojedinačnih donacija i pulova plazme u cilju otkrivanja specifičnih markera infekcije i uključivanje efikasnih koraka za inaktivaciju/uklanjanje virusa tokom proizvodnje. Uprkos tome, kada se primenjuju lekovi dobijeni iz humane krvi ili plazme, ne može se u potpunosti isključiti mogućnost prenošenja infektivnih agenasa. Ovo se takođe odnosi na nepoznate ili nove viruse i druge patogene. Mere koje se preduzimaju smatraju se efikasnim protiv virusa sa omotačem kao što su virus humane imunodeficijencije (HIV), hepatitis B virus (HBV) i hepatitis C virus (HCV), kao i za virus hepatitisa A (HAV) koji je bez omotača.

Mere koje se preduzimaju mogu imati ograničeno delovanje protiv virusa bez omotača kao što je parvovirus B19. Infekcija parvovirusom B19 može biti ozbiljna kod trudnica (infekcija fetusa) i kod pojedinaca sa imunodeficijencijom ili povećanom ertitropoezom (npr. hemolitička anemija).

Kod pacijenata koji redovno/ponovljeno primaju koncentrate faktora IX dobijene iz humane plazme preporučuje se odgovarajuća vakcinacija (hepatitis A i B).


Strogo se preporučuje da se zabeleži naziv i broj serije leka svaki put kada se lek Octanine F primenjuje pacijentu, kako bi se održala veza između pacijenta i serije leka.


Pacijenti na dijeti sa kontrolisanim unosom natrijuma

Ovaj lek sadrži do 3 mmol (ili 69 mg) natrijuma pobočici leka Octanine F. Savetuje se poseban oprez prilikom upotrebe kod pacijenata koji su na dijeti u kojoj se kontroliše unos natrijuma.


Pedijatrijska populacija

Navedena upozorenja i mere opreza odnose se i na odrasle osobe i na decu.


Interakcije sa drugim lekovima i druge vrste interakcija


Nisu prijavljene interakcije humanog faktora koagulacije IX sa drugim lekovima.


Plodnost, trudnoća i dojenje


Reproduktivne studije na životinjama nisu sprovedene sa faktorom IX. S obzirom na retku pojavu hemofilije B kod žena, nema iskustva sa upotrebom faktora IX tokom trudnoće i dojenja. Stoga, faktor IX treba primenjivati tokom trudnoće i dojenja samo ukoliko je jasno indikovano.


Uticaj leka na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama


Lek Octanine F nema uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.


Neželjena dejstva


Sažetak bezbednosnog profila

Reakcije preosetljivosti ili alergijske reakcije (koje mogu uključivati angioedem, pečenje i žarenje na mestu infuzije, jezu, nalete crvenila praćene osećajem vrućine, generalizovanu urtikariju, glavobolju, osip, hipotenziju, letargiju, mučninu, uznemirenost, tahikardiju, stezanje u grudima, osećaj mravinjanja, povraćanje, zviždanje u plućima) retko su uočene i u nekim slučajevima mogu voditi do teške anafilakse (uključujući šok). U pojedinim slučajevima, ove reakcije su vodile do teške anafilakse i javile su se u bliskoj vremenskoj vezi sa razvojem inhibitora faktora IX (takođe videti odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka). Nefrotski sindrom je prijavljen nakon pokušaja indukcije imunološke tolerancije kod pacijenata sa hemofilijom B sa inhibitorima faktora IX i alergijskom reakcijom u istoriji bolesti.


U retkim slučajevima uočena je groznica.


Pacijenti sa hemofilijom B mogu razviti neutrališuća antitela (inhibitore) na faktor IX. Ukoliko se ovi inhibitori pojave, stanje će se manifestovati kao nedovoljan klinički odgovor. U takvim slučajevima, preporučuje se da se kontaktira centar specijalizovan za hemofiliju. Sprovedeno je ispitivanje na 25 dece sa

hemofilijom B, od toga 6 pacijenata prethodno nije bilo na terapiji, i sa medijanom izlaganja leku Octanine F u trajanju od 38 dana (raspon 8-90 dana). Početna vrednost inhibitora faktora IX iznosila je < 0,4 B.j. kod svih pacijenata. Tokom studije nije uočena pojava inhibitora.


Postoji potencijalni rizik od tromboembolijskih epizoda nakon primene lekova koji sadrže faktor IX, sa većim rizikom kod primene lekova male čistoće. Primena lekova koji sadrže faktor IX male čistoće je povezana sa slučajevima infarkta miokarda, diseminovane intravaskularne koagulacije, venske tromboze i embolije pluća. Primena lekova koji sadrže faktor IX visoke čistoće se retko povezuje sa navedenim neželjenim reakcijama.


Za informacije o bezbednosti u odnosu na prenosive agense, videti odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka.


Tabelarni prikaz neželjenih reakcija

Dole prikazana tabela sačinjena je u skladu sa MedDRA klasifikacijom sistema organa (SOC i preporučenim terminima).


Učestalost je određena u skladu sa sledećom konvencijom: veoma često (≥1/10), često (≥1/100 do <1/10), povremeno (≥1/1000 do <1/100), retko (≥1/10000 do <1/1000), veoma retko (<1/10000), nepoznata (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).


MeDRA klasifikacija sistema organa

Neželjene reakcije

Retke

Veoma retke

Poremećaji imunskog sistema

preosetljivost

anafilaktički šok

Vaskularni poremećaji

tromboembolijski događaj*

Poremećaji bubrega i urinarnog sistema

nefrotski sindrom

Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene

heparinom indukovana trombocitopenija

pireksija

Ispitivanja

pozitivan nalaz na antitela na faktor IX

* MedDRA termin najnižeg nivoa (engl. lowest level term, LLT)


Opis odabranih neželjenih reakcija

Zbog količine heparina koju sadrži lek Octanine F, u retkim slučajevima može se javiti iznenadno smanjenje broja trombocita ispod 100000 po mikrolitru ili 50% od početne vrednosti (trombocitopenija tipa II) koje je indukovano alergijom. Kod pacijenata bez prethodne preosetljivosti na heparin, ovo smanjenje broja trombocita može se javiti 6-14 dana nakon početka terapije. Kod pacijenata sa ranijom preosetljivošću na heparin, ovo smanjenje može nastati nekoliko sati nakon terapije.


Ovaj težak oblik smanjenja broja trombocita može biti praćen, ili dovesti do, arterijske i venske tromboze, tromboembolije, teškog poremećaja zgrušavanja (potrošna koagulopatija), nekroze kože u području injekcije, krvarenja nalik ujedu buve (petehijalna krvarenja), purpure i stolice boje katrana. Ukoliko se uoče navedene alergijske reakcije, treba odmah prekinuti sa injekcijama leka Octanine F. Pacijenta treba savetovati da ubuduće ne koristi lekove koji sadrže heparin. Zbog ovog efekta na trombocite indukovanog heparinom koji se retko javlja, kod pacijenta treba pažljivo pratiti broj trombocita, naročito prilikom započinjanja terapije.


Pedijatrijska populacija

Očekuje se da učestalost, tip i težina neželjenih reakcija kod dece budu isti kao kod odraslih osoba.

Prijavljivanje neželjenih reakcija


Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):


Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu

Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

fax: +381 (0)11 39 51 131

website:

    1. ail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs


      Predoziranje


      Nisu zabeleženi slučajevi predoziranja.


      Lista pomoćnih supstanci


      Prašak: Heparin

      Natrijum-hlorid

      Natrijum-citratArginin-hidrohlorid Lizin-hidrohlorid


      Rastvarač:

      Voda za injekcije


      Inkompatibilnost


      U odsustvu ispitivanja kompatibilnosti, ovaj lek se ne sme mešati sa drugim lekovima.

      Treba koristiti samo priloženi set za injekciju/infuziju, zato što može doći do neuspeha lečenja usled adsorpcije humanog faktora koagulacije IX na unutrašnju površinu drugog pribora za injekciju/infuziju.


      Rok upotrebe

      Rok upotrebe leka pre prvog otvaranja: 2 godine. Rok upotrebe leka nakon prvog otvaranja:

      Hemijska i fizička stabilnost tokom primene leka pokazana je tokom 72 sata na temperaturi od 25 °C. Sa mikrobiološkog aspekta, lek treba upotrebiti odmah.

      Ukoliko se odmah ne upotrebi, korisnik je odgovoran za čuvanje tokom vremena korišćenja i uslove pre upotrebe, koji normalno ne bi trebalo da budu duži od 24 sata pri 2 °C do 8 °C, izuzev ukoliko se rekonstitucija/razblaživanje odigrala u kontrolisanim i validiranim aseptičnim uslovima.


      Posebne mere opreza pri čuvanju


      Čuvati u frižideru na temperaturi od 2 °C do 8 °C, u originalnom pakovanju (radi zaštite od svetlosti). Ne zamrzavati.


      Za uslove čuvanja nakon prvog otvaranja leka, videti odeljak Rok upotrebe.

      Priroda i sadržaj pakovanja


      Octanine F se nalazi u kombinovanom pakovanju koje se sastoji od dve složive kartonske kutije koje su međusobno povezane plastičnim filmom.


      Kutija 1: sadrži prašak u staklenoj bočici 30 mL (staklo tip I) sa zatvaračem (hlorobutilna ili bromobutilna guma) i kapicom koja se skida (aluminijum) i Uputstvo za lek.

      +

      Kutija 2: sadrži staklenu bočicu sa rastvaračem (voda za injekcije) od 5 mL (staklo tip I ili tip II) sa zatvaračem (hlorobutilna ili bromobutilna guma) i kapicom koja se skida (aluminijum).

      U ovoj kutiji se nalaze i medicinska sredstva:

      • 1 špric za jednokratnu upotrebu

      • 1 igla sa dva kraja

      • 1 filter igla

      • 1 set za infuziju (leptir)

      • 2 alkoholna tupfera


Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)


Molimo Vas da pažljivo pročitate ovo uputstvo i da ga se pridržavate. Tokom postupka koji je dole opisan mora se održavati sterilnost.

Lek se brzo rekonstituše na sobnoj temperaturi. Rastvor treba da bude bistar do slabo opalescentan. Nemojte koristiti rastvore koji su zamućeni ili one koji imaju talog.


Uputstvo za rekonstituciju:


  1. Ugrejte rastvarač (voda za injekcije) i prašak u zatvorenim bočicama do sobne temperature. Ovu temperaturu treba održavati tokom rekonstitucije. Ukoliko koristite vodeno kupatilo za zagrevanje, vodite računa da voda ne dođe u kontakt sa gumenim čepovima ili zatvaračima na bočicama.

    Temperatura vodenog kupatila ne treba da da bude viša od 37 °C.

  2. Skinite zatvarače sa bočice sa praškom i bočice sa rastvaračem i očistite gumene čepove priloženim alkoholnim tupferom.

  3. Skinite zaštitni poklopac sa kraćeg dela igle sa dva kraja, vodeći računa da ne dodirnete otkriveni vrh igle. Potom probušite središnji deo gumenog zatvarača na bočici sa rastvaračem iglom koju ćete držati vertikalno. Da biste potpuno izvukli tečnost iz bočice, igla mora biti uvedena u gumeni zatvarač tako da samo probije gumeni zatvarač i bude vidljiva u bočici.

  4. Skinite zaštitni poklopac sa drugog, dužeg dela igle sa dva kraja, vodeći računa da ne dodirnete otkriveni vrh igle. Držite bočicu sa rastvaračem naopako iznad uspravne bočice sa praškom i brzo probušite iglom centralni deo gumenog zatvarača na bočici sa praškom. Vakuum u bočici sa praškom će izvući rastvarač.

  5. Skinite iglu sa dva kraja zajedno sa praznom bočicom za rastvarač sa bočice sa praškom. Polako okrećite bočicu sa praškom sve dok se prašak potpuno ne rastvori. Octanine F se brzo rastvara na sobnoj temperaturi i dobija se bistar, bezbojan rastvor.


Rekonstituisani rastvor treba vizuelno pregledati radi otkrivanja eventualno prisutnih čestica i dekoloracije pre primene. Ukoliko se prašak ne rastvori potpuno ili ukoliko se formira talog, lek se ne sme koristiti.

Rekonstituisani rastvor se mora upotrebiti odmah i to jednokratno.


Uputstvo za davanje injekcija:

Iz predostrožnosti treba pratiti brzinu pulsa pre i tokom davanja injekcije. Ukoliko dođe do izrazitog povećanja brzine pulsa, treba smanjiti brzinu infuzije ili prekinuti davanje.

  1. Posle rekonstitucije praška na način koji je gore opisan, skinite zaštitni omotač sa filter igle i probušite gumeni zatvarač na bočici sa rastvorom.

  2. Skinite zatvarač sa filter igle i stavite je na špric.

  3. Okrenite naopako bočicu na koju je stavljen špric i izvucite rastvor u špric.

  4. Dezinfikujte mesto injekcije priloženim alkoholnim tupferom.

  5. Skinite filter iglu sa šprica i umesto nje stavite leptir iglu za infuziju.

  6. Uvedite leptir iglu u odabranu venu.

  7. Ukoliko ste koristili podvesku da bi lakše videli venu, treba je otpustiti pre nego što počnete sa ubrizgavanjem faktora IX. Pratite brzinu pulsa pre i tokom injekcije.

  8. Ubrizgajte lagano ovaj rastvor intravenski brzinom od 2-3 mL/min.


Pacijenti koji koriste više od jedne bočice leka Octanine F mogu ponovo koristiti istu leptir iglu za infuziju i isti špric. Filter igla se upotrebljava samo jednom. Uvek treba koristiti filter iglu kad se uvlači ovaj lek u špric.


Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.