Početna stranica Početna stranica

Beriplast P Combi-Set 1ml
fibrinogen, humani faktor koagulacije XIII, aprotinin, trombin, kalcijum-hlorid

UPUTSTVO ZA LEK



Beriplast P Combi-Set 1 mL, 90mg/1mL + 60i.j./1mL + 1000KIU/1mL + 500i.j./1mL + 5,9mg/1mL, prašak i rastvarač za lepak za tkivo

fibrinogen, humani faktor koagulacije XIII, aprotinin, trombin, kalcijum-hlorid


Pažljivo pročitajte ovo uputstvo, pre nego što počnete da primate ovaj lek, jer ono sadrži informacije koje su važne za Vas.


U ovom uputstvu pročitaćete:


  1. Šta je lek Beriplast P Combi-Set 1ml i čemu je namenjen

  2. Šta treba da znate pre nego što primite lek Beriplast P Combi-Set 1ml

  3. Kako se primenjuje lek Beriplast P Combi-Set 1ml

  4. Moguća neželjena dejstva

  5. Kako čuvati lek Beriplast P Combi-Set 1ml

  6. Sadržaj pakovanja i ostale informacije

  1. Šta je lek Beriplast P Combi-Set 1ml i čemu je namenjen


    Šta je lek Beriplast P Combi-Set 1ml i kako deluje?


    Lek Beriplast je prašak i rastvarač za lepak za tkivo. Nakon rastvaranja praška, pripremljeni rastvori se primenjuju epilezijalno. Lek Beriplast sadrži fibrinogen i trombin, i započinje poslednju fazu fiziološke koagulacije krvi.


    Čemu je namenjen lek Beriplast P Combi-Set 1ml?

    Ovaj lek se koristi kao dodatna terapija standardnim hirurškim procedurama, koje nisu dovoljne za:

    • postizanje hemostaze (uključujući endoskopsko lečenje gastroduodenalnih ulkusa koji krvare)

    • lepljenje tkiva ili ojačanje šava.


  2. Šta treba da znate pre nego primenite lek Beriplast P Combi-Set 1ml

    Sledeći odeljci sadrže informacije koje Vaš lekar treba da razmotri pre nego što Vam primeni ovaj lek.


    Lek Beriplast P Combi-Set 1ml ne smete primenjivati:

    • intravaskularno.

    • kod arterijskog i jakog venskog krvarenja

    • ako ste alergični (preosetljivi) na aktivne supstance ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6).


      Upozorenja i mere opreza

      Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što Vam primeni lek Beriplast P Combi-Set 1ml. Lek je namenjen samo za epilezijalnu primenu. Ne sme se primenenjivati intravaskularno!


      Životno ugrožavajuće tromboembolijske komplikacije mogu nastati ako se preparat slučajno primeni intravaskularno.


      Pre primene leka Beriplast potrebno je preduzeti mere da se delovi tela koji se nalaze izvan željenog područja aplikacije efikasno zaštite (pokriju), kako bi se sprečila tkivna adhezija na neželjenim mestima.


      Kao i kod primene drugih proteinskih proizvoda, moguće su reakcije preosetljivosti alergijskog tipa. Znaci preosetljivosti uključuju osip, generalizovanu koprivnjaču, stezanje u grudima, zviždanje u plućima (wheezing), nizak krvni pritisak i anafilaksu. Ako se ovi simptomi pojave, primena leka mora odmah da se prekine.


      Lek Beriplast sadrži protein goveđeg porekla (aprotinin). Čak i u slučaju isključivo lokalne aplikacije, postoji rizik od nastanka anafilaktičkih reakcija, usled prisustva goveđeg aprotinina. Rizik je veći u slučajevima prethodne izloženosti aprotininu, čak iako je bila dobro podnošena. Stoga, bilo koja primena aprotinina ili proizvoda koji sadrži aprotinin mora biti dokumentovana u dosijeu pacijenta.


      U slučaju šoka, treba primeniti standardnu anti-šok terapiju.


      Zaštita od prenosa virusa

      Kada se lekovi dobijaju iz humane krvi ili plazme preduzimaju se određane mere kako bi se sprečio prenos infekcija na pacijente.

      Te mere uključuju:

      • pažljiv odabir donora krvi i plazme, kako bi se obezbedilo da osobe rizične za prenos infekcija budu isključene

      • ispitivanje svake donacije i sveukupne prikupljene plazme na prisustvo virusa/infekcija

      • uključivanje koraka u proces obrade krvi ili plazme koji mogu inaktivirati ili ukloniti viruse

      Uprkos ovim merama, kada se primenjuju lekovi proizvedeni iz humane krvi ili plazme, ne može se u potpunosti isključiti mogućnost prenosa infekcije. Ovo se takođe odnosi na nepoznate ili novootkrivene viruse i druge tipove patogena.

      Smatra se da su preduzete mere efikasne u uklanjanju virusa sa omotačem kao što su virus humane imunodeficijencije (HIV), hepatitis B virus (HBV) i hepatitis C virus (HCV), i za virus bez omotača kao što je hepatitis A virus (HAV).


      Preduzete mere mogu imati ograničenu efikasnost kada su u pitanju virusi bez omotača kao što je parvovirus B19.


      Infekcije parvovirusom B19 mogu ozbiljno ugroziti žene u trudnoći (fetalne infekcije) i osobe sa imunodeficijencijom (oslabljen imunitet) ili koje imaju neki od tipova anemije (npr. anemija srpastih ćelija ili hemolitička anemija).


      Strogo se preporučuje da se svaki put kada se lek primenjuje, zabeleži naziv leka i broj serije kako bi se održala veza između pacijenta i serije leka.


      Drugi lekovi i Beriplast P Combi-Set 1ml


      • Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.

      • Ispitivanja interakcija nisu sprovedena.

      • Kao i sa sličnim proizvodima ili rastvorima trombina, lek može da se denaturiše (promeni svojstva) nakon izlaganja rastvorima koji sadrže alkohol, jod ili teške metale (npr. antiseptički rastvori). Takve supstance treba ukloniti u najvećoj mogućoj meri pre primene leka.

      • Ovaj lek se ne sme mešati sa drugim lekovima osim sa onim koji su navedeni u odeljku 6.


    Trudnoća, dojenje i plodnost


    Trudnoća i dojenje

    Posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što počnete da uzimate bilo koji lek ako ste trudni, mislite da biste mogli biti trudni ili planirate trudnoću, ako dojite.

    Bezbednost primene fibrinskog lepka/ hemostatika u periodu trudnoće i dojenja nije utvrđena u kontrolisanim kliničkim studijama. Ispitivanja na eksperimentalnim životinjama nisu dovoljna za procenu bezbednosti leka na reprodukciju, embriofetalni razvoj, tok trudnoće i peri- i postnatalni razvoj.

    Dostupni su samo ograničeni podaci o primeni leka kod trudnica. Stoga, lek Beriplast ne treba koristiti u periodu trudnoće i dojenja, osim kada je to stvarno neophodno.

    Plodnost

    Podaci o uticaju na plodnost nisu dostupni. Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama Nije primenljivo.

  3. Kako se primenjuje lek Beriplast P Combi-Set 1ml

    Primena leka Beriplast se mora izvoditi samo pod nadzorom lekara sa iskustvom i/ ili hirurga.


    Doziranje


    Zapremina leka Beriplast koja se primenjuje i učestalost primene moraju uvek biti podređeni osnovnim kliničkim potrebama pacijenta.


    Pre nanošenja leka Beriplast površina rane mora da se osuši primenom standardnih tehnika (npr. naizmenična upotreba kompresa, tupfera, upotreba usisnih uređaja). Lek treba da se rekonstituiše i primenjuje samo u skladu sa uputstvom i uz korišćenje priloženog seta za aplikaciju.


    Ako ste primili više leka Beriplast P Combi-Set 1ml nego što treba

    Nisu zabeleženi slučajevi predoziranja.


    Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.


  4. Moguća neželjena dejstva

    Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.


    Sledeća neželjena dejstva su zabeležena retko (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):


    • Iznenadna alergijska reakcija (kao što je oticanje lica, usta, genitalija, retko gornjih disajnih puteva, osećaj žarenja i peckanja na mestu primene, bronhospazam, jeza, crvenilo, osip po celom telu, glavobolja, osip, pad krvnog pritiska, umor, mučnina, uznemirenost, ubrzan rad srca, stezanje u grudima, trnjenje, povraćanje, sviranje u plućima (vizing)). U pojedinim slučajevima, ove reakcije mogu napredovati do teške anafilakse.Takve reakcije mogu se posebno videti ako je lek primenjen više puta, ili je dat pacijentima kod kojih je poznata preosetljivost na aprotinin (videti odeljak 2) ili druge sastojke leka.

    • Pojava antitela na sastojke fibrinskog lepka/ hemostatika.


      Primena leka Beriplast P Combi-Set tokom endoskopskog lečenja gastrointestinalnih krvarenja može dovesti do oštećenja tkiva koje vodi stvaranju intramuralnog hematoma (videti odeljak „Informacije namenjene zdravstvenim stručnjacima“).


      Nehotična intravaskularna injekcija može da dovede do promena u koagulaciji npr. stvaranja ugrušaka u krvnim sudovima ili prekomerne koagulacije kod teškog krvarenja, a postoji i opasnost od anafilaktičke reakcije (videti odeljak 2).


      Prijavljivanje neželjenih reakcija


      Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara,farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):


      Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu

      Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

      website:

      e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs


  5. Kako čuvati lek Beriplast P Combi-Set 1ml

    Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.


    Ne smete koristiti lek Beriplast P Combi-Set 1 ml posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju, nakon „Važi do“, tj. oznake EXP na bočici. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.


    Čuvati na temperaturi od 2°C do 8°C, u frižideru. Ne zamrzavati.

    Čuvati kontejner u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti.

    Rok upotrebe nakon rekonstitucije

    Hemijska i fizička stabilnost, dokazana je tokom 24 sata na temperaturi do 25ºC.

    Međutim, sa mikrobiološke tačke gledišta, proizvod treba upotrebiti odmah, osim ukoliko metod rekonstitucije isključuje rizik od mikrobiološke kontaminacije.


    Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

  6. Sadržaj pakovanja i ostale informacije Šta sadrži lek Beriplast P Combi – Set 1 mL Combi-Set I:

Aktivne supstance:

humani f ibrinogen, humani fakor koagulacije XIII, aprotinin (goveđeg porekla)


Combi-Set II:

Aktivne supstance:

humani trombin, kalcijum-hlorid


Kvantitativni sastav


image

Combi Set I u 1 mL


image

Bočica 1: koncentrat fibrinogena:

ukupna suva supstanca 174 mg

fibrinogen (proteinska frakcija humane plazme) 90 mg humani faktor koagulacije XIII (proteinska frakcija humane plazme) 60 i.j.


Bočica 2: rastvor aprotinina:

zapremina 1,0 mL

aprotinin poreklom iz goveđih pluća 1000 KIU*

što odgovara 0,56 PEU**

image

*KIU = Kalikreinska Inaktivaciona Jedinica

image

** PEU = Ph.Eur. Jedinica (1 PEU 1800 KIU)

Combi Set II u 1 mL

image


Bočica 3: trombin:

ukupna suva supstanca 7,6 mg

sa trombinskom aktivnošću frakcije proteina humane plazme 500 i.j.


Bočica 4: rastvor kalcijum-hlorida:

zapremina 1,0 mL

kalcijum-hlorid, dihidrat 5,9 mg


image


Pomoćne supstance su: Combi Set I

Bočica 1: prašak

humani albumin, arginin-hidrohlorid, izoleucin, natrijum-hlorid, natrijum-citrat, dihidrat, natrijum-glutamat, monohidrat

Bočica 2: rastvarač

natrijum-hlorid, voda za injekcije


Combi-Set II

Bočica 3: prašak

natrijum-hlorid, natrijum-citrat, dihidrat


Bočica 4: rastvarač voda za injekcije


Kako izgleda lek Beriplast P Combi-Set 1ml i sadržaj pakovanja

Prašak i rastvarač za lepak za tkivo.


bočica 1: sterilan liofilizirani prašak

rekonstituisani rastvor: skoro bezbojan, bistar do blago opalescentan rastvor bočica 2: bistar, bezbojan rastvor

bočica 3: sterilan, liofilizirani prašak

rekonstituisani rastvor: bezbojan, bistar do blago opalescentan rastvor bočica 4: bistar, bezbojan rastvor


Nakon rekonstitucije rastvor treba da bude bistar ili blago opalescentan. Nemojte koristiti rastvore, koji su mutni i imaju taloge.

Pre upotrebe, rekonstituisane rastvore treba vizuelno proveriti na prisustvo čestica i promenu boje.


Unutrašnje pakovanje:

Bočice za injekciju od bezbojnog stakla:

- Tipa I (po Ph.Eur.) u slučaju fibrinogen koncentrata 1ml, rastvora aprotinin, , praška trombina i rastvora kalcijum-hlorida

svaka zatvorena gumenim čepom i aluminijumskim zatvaračem.

Spoljašnje pakovanje:

Combi Set I za pripremu rastvora fibrinogena se sastoji od bočica 1 i 2 povezanih transfer setom:


Doziranje i način primene


Primena leka Beriplast se mora izvoditi samo pod nadzorom lekara sa iskustvom i/ ili hirurga. Doziranje

Zapremina leka Beriplast koja se primenjuje i učestalost primene moraju uvek biti određene na osnovu kliničkih potreba pacijenta.


Doza leka Beriplast koja se primenjuje zavisi od faktora koji uključuju, ali nisu ograničeni na, vrstu hirurškog zahvata, površinu i način planirane primene, kao i broj primena.


Primena leka Beriplast mora biti individualizovana od strane nadležnog lekara. U kliničkim studijama doze leka su bile u rasponu od 0,5 mL do 4 mL. Tokom nekih hirurških procedura (trauma jetre ili lepljenje velikih izgorelih površina) mogu biti potrebne znatno veće doze (10 mL i više).


Inicijalna zapremina leka koja treba da se nanese na odabrano anatomsko mesto ili ciljnu površinu, treba da bude dovoljna kako bi se u potpunosti pokrilo područje koje se namerava zalepiti. Ukoliko je neophodno, nanošenje leka treba ponoviti.


Pedijatrijska populacija

Bezbednost i efikasnost leka Beriplast kod dece i adolescenata još uvek nije utvrđena u kontrolisanim kliničkim studijama.


Način primene


Za epilezijalnu primenu.


Za uputstvo o rekonstituciji leka pre primene, videti odeljak Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom).


Rekonstituisane rastvore (u bočicama 1 i 3) treba naneti lokalno na tkivo (odvojeno ili istovremeno). Za razliku od drugih hemostatika koji se moraju ukloniti po postizanju hemostaze, lek Beriplast ostaje na mestu nakon aplikacije i razlaže se prirodnim, fiziološkim procesom trombolize.

Pre nanošenja leka Beriplast površina rane treba da se osuši primenom standardnih tehnika (npr. naizmenična upotreba kompresa, tupfera, upotreba usisnih uređaja). Lek Beriplast treba da se rekonstituiše i primenjuje samo u skladu sa uputstvom i uz korišćenje priloženog seta za aplikaciju. Za detaljnije informacije videti odeljak Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom).


Kontraindikacije


Beriplast se ne sme primeniti intravaskularno. Arterijsko i jako vensko krvarenje.

Preosetljivost na aktivne supstance ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku Lista pomoćnih supstanci.


Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka


Samo za epilezijalnu primenu. Ne sme se primeniti intravaskularno!


Životno ugrožavajuće tromboembolijske komplikacije mogu nastati ako se preparat slučajno primeni intravaskularno.


Pre primene leka Beriplast potrebno je preduzeti mere da se delovi tela koji se nalaze izvan željenog područja aplikacije efikasno zaštite (pokriju), kako bi se sprečila tkivna adhezija na neželjenim mestima.


Kao i kod primene drugih proteinskih proizvoda, moguće su reakcije preosetljivosti alergijskog tipa. Znaci preosetljivosti uključuju osip, generalizovanu urtikariju, stezanje u grudima, sviranje u grudima (vizing), hipotenziju i anafilaksu. Ako se ovi simptomi pojave, primena leka mora odmah da se prekine.


Lek Beriplast sadrži protein goveđeg porekla (aprotinin). Čak i u slučaju isključivo lokalne aplikacije, postoji rizik od nastanka anafilaktičkih reakcija, usled prisustva goveđeg aprotinina. Rizik je veći u slučajevima prethodne izloženosti aprotininu, čak iako je bila dobro podnošena. Stoga, bilo koja primena aprotinina ili proizvoda koji sadrži aprotinin mora biti dokumentovana u dosijeu pacijenta.


U slučaju šoka, treba primeniti standardnu anti-šok terapiju.


Specijalna napomena vezana za lokalnu upotrebu:

Primena leka Beriplast tokom endoskopskog lečenja gastrointestinalnih krvarenja može dovesti do oštećenja tkiva koje vodi stvaranju intramuralnog hematoma. Abdominalni bol, muka ili povraćanje tokom 1 do 3 dana nakon endoskopskog lečenja može da predstavlja simptome intramuralnog hematoma. U literaturi su zabeleženi pojedinačni slučajevi pankreatitisa kod pacijenata sa intramuralnim hematomom zida duodenuma. Stoga, treba pažljivo proceniti diferencijalnu dijagnozu pankreatitisa.


Virusna sigurnost


Standardne mere za prevenciju infekcija koje su posledica primene lekova proizvedenih iz humane krvi ili plazme uključuju selekciju donora, ispitivanje prisutnosti specifičnih markera infekcije u pojedinačnim donacijama i sveukupnoj prikupljenoj plazmi, kao i uvođenje efikasnih proizvodnih koraka za inaktivaciju/ uklanjanje virusa. Uprkos tome, kada se primenjuju lekovi pripremljeni iz humane krvi ili plazme, mogućnost prenosa infektivnih agenasa se ne može u potpunosti isključiti. Ovo se takođe odnosi na nepoznate ili novootkrivene viruse i druge patogene.


Smatra se da su mere koje se sprovode efikasne u uklanjanju virusa sa omotačem kao što su virus humane imunodeficijencije (HIV), hepatitis B virus (HBV), hepatitis C virus (HCV), i virusa bez omotača kao što je hepatitis A virus (HAV). Mere mogu imati ograničenu efikasnost kada su u pitanju virusi bez omotača kao što je parvovirus B19.

Infekcije parvovirusom B19 mogu ozbiljno ugroziti žene u trudnoći (fetalne infekcije) i osobe sa imunodeficijencijom ili sa povećanom eritropoezom (npr. hemolitička anemija).


Strogo se preporučuje da se svaki put kada se lek primenjuje, zabeleži naziv leka i broj serije kako bi se održala veza između pacijenta i serije leka.


Interakcije sa drugim lekovima i druge vrste interakcija


Nisu sprovedena ispitivanja interakcija. Kao i sa sličnim proizvodima ili rastvorima trombina, lek može da se denaturiše nakon izlaganja rastvorima koji sadrže alkohol, jod ili teške metale (npr. antiseptički rastvori). Takve supstance treba ukloniti u najvećoj mogućoj meri pre primene leka.


Plodnost, trudnoća i dojenje


Trudnoća i dojenje

Bezbednost primene fibrinskog lepka/ hemostatika u periodu trudnoće i dojenja nije utvrđena u kontrolisanim kliničkim studijama. Ispitivanja na eksperimentalnim životinjama nisu dovoljna za procenu bezbednosti leka na reprodukciju, embriofetalni razvoj, tok trudnoće i peri- i postnatalni razvoj.

Dostupni su samo ograničeni podaci o primeni leka kod trudnica. Stoga, lek Beriplast ne treba koristiti u periodu trudnoće i dojenja, osim kada je to stvarno neophodno.


Fertilitet

Podaci o uticaju na fertilitet nisu dostupni.


Uticaj leka na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama


Nije relevantno.


Neželjena dejstva


Koriste se sledeće standardne kategorije učestalosti ispoljavanja: Veoma česta ≥ 1 / 10

Česta ≥ 1 / 100 i < 1/10 Povremena ≥ 1 / 1000 i < 1/100 Retka ≥ 1 / 10000 i < 1/1000 Veoma retka < 1 / 10000


Gastrointestinalni poremećaji

Primena leka u endoskopskom lečenju gastrointestinalnog krvarenja može izazvati oštećenje tkiva, što može dovesti do formiranja intramuralnih hematoma (videti odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka ).


Vaskularni poremećaji

Nehotična intravaskularna injekcija može da dovede do tromboembolijskog događaja i diseminovane intravaskularne koagulacije (DIC), a postoji i rizik od anafilaktičke reakcije (videti odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka).


Poremećaji imunskog sistema

Preosetljivost ili alergijske reakcije (koje mogu da uključe angioedem, žarenje i peckanje na mestu primene, bronhospazam, jezu, crvenilo, generalizovanu urtikariju, glavobolju, osip, hipotenziju, letargiju, mučninu, uznemirenost, tahikardiju, stezanje u grudima, trnjenje, povraćanje, sviranje u plućima (vizing) mogu se desiti u retkim slučajevima kod pacijenata lečenih fibrinskim lepkom/ hemostaticima. U pojedinim slučajevima, ove reakcije mogu napredovati do teške anafilakse. Takve reakcije mogu se posebno videti ako je lek primenjen više puta, ili je dat pacijentima kod kojih je poznata preosetljivost na aprotinin (videti odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka) ili druge sastojke leka.

Pojava antitela na sastojke fibrinskog lepka/ hemostatik je retka.

Podaci o bezbednosti leka u odnosu na transmisivne agense se nalaze u odeljku „Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka”, podnaslov "Virusna sigurnost".


Prijavljivanje neželjenih reakcija


Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):


Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu

Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

fax: +381 (0)11 39 51 131

website:

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs


Predoziranje


Nisu zabeleženi slučajevi predoziranja.


Lista pomoćnih supstanci



image

image

Combi Set I Bočica 1: prašak humani albumin, arginin-hidrohlorid izoleucin

natrijum-hlorid natrijum-citrat, dihidrat

natrijum-glutamat, monohidrat


Bočica 2: rastvarač natrijum-hlorid voda za injekcije


image

Combi-Set II


image

Bočica 3: prašak natrijum-hlorid natrijum-citrat, dihidrat Bočica 4: rastvarač voda za injekcije


Inkompatibilnost


Ovaj lek se ne sme mešati sa drugim lekovima, osim sa onima koji su navedeni u odeljku Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)


Rok upotrebe


2 godine.

Hemijska i fizička stabilnost dokazana je tokom 24 sata na temperaturi do 25ºC.

Međutim, sa mikrobiološke tačke gledišta, proizvod treba upotrebiti odmah, osim ukoliko metod rekonstitucije isključuje rizik od mikrobiološke kontaminacije.


Posebne mere opreza pri čuvanju


Čuvati na temperaturi od 2 °C do 8 °C, u frižideru. Ne zamrzavati.

Čuvati kontejner u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti.


Za uslove čuvanja leka nakon rekonstitucije leka, videti odeljak Rok upotrebe.


Priroda i sadržaj pakovanja i posebne opreme za upotrebu, primenu ili implantaciju leka


Unutrašnje pakovanje:

Bočice za injekciju od bezbojnog stakla:


Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)


Beriplast se ne sme koristiti nakon roka upotrebe utisnutog na spoljašnjem pakovanju i kontejneru. Rastvor treba da bude bistar ili blago opalescentan. Ne koristiti rastvore koji su mutni ili imaju taloge. Pre upotrebe, rekonstituisane rastvore treba vizuelno proveriti na prisustvo čestica i promenu boje.


Priprema i uvlačenje rastvora:

(pogledati slike 1-4 na poklopcu spoljašnjeg pakovanja)


Rekonstituisan lek upotrebiti odmah po uvlačenju u špric.


Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti u skladu sa važećim propisima.


Primena:

Pre nanošenja leka Beriplast površina rane treba da se osuši primenom standardnih tehnika (npr. naizmenična upotreba kompresa, tupfera, upotreba usisnih uređaja).

Odvojena aplikacija rastvora fibrinogena i trombina:

  1. Aplikovati rastvor fibrinogena na željenu površinu i odmah preko njega naneti rastvor trombina.

  2. Tkivo koje se želi zalepiti bi trebalo da bude fiksirano nekoliko minuta dok se ne postigne privremena adhezija.


    Istovremena aplikacija pomoću Pantaject pribora:

    Može se koristiti set za aplikaciju za istovremenu primenu rastvora fibrinogena i rastvora trombina.


    Uputstvo za korišćenje seta za aplikaciju leka Beriplast (videti dijagram na samom pakovanju seta): Ukloniti igle sa špriceva napunjenih rastvorom fibrinogena (plavi špric) i rastvorom trombina (crveni špric).

    1. Staviti Y- deo (3) u konični žleb držača špriceva (4)

    2. Čvrsto povezati Y-deo (3) sa špricevima napunjenim rastvorom fibrinogena (1/plave boje) i rastvorom trombina (2/crvene boje)

    3. Učvrstiti oba šprica sa držačem špriceva

    4. Povezati podupirač (5) sa klipovima špriceva kako bi se sprečilo pomeranje klipova i osiguralo glatko pokretanje.

    5. Na kraju čvrsto zašrafiti sprejni vrh (6) ili aplikacionu iglu (7) (preko Luer-Lock konektora).


Za pokrivanje velikih površina fibrinski lepak se može raspršiti pomoću priloženog sprejnog vrha ili u kombinaciji sa vunom koja se sastoji od poliglikolne kiseline ili kolagena.


Pre upotrebe sistem treba proveriti zbog eventualnih blokada. Ukoliko postoji neki otpor, nikada ne treba previše pritiskati klipove špriceva! Svako prekidanje primene, čak i kratkotrajno, dovodi do blokade u aplikacionoj igli ili sprejnom vrhu. U takvim slučajevima sprejni vrh ili aplikaciona igla su nepodesni za dalju upotrebu i moraju biti zamenjeni. Za takav slučaj, pakovanje leka Beriplast P Combi Set 1 mL sadrži dva sprejna vrha. Svako pakovanje sadrži i četiri aplikacione igle.


Kada se primeni jednak pritisak na celu površinu podupirača, kao kod injekcije, fibrinski lepak se raspršava kroz sprejni vrh u obliku finog aerosola. Najbolja razdaljina za raspršivanje je 10 cm. Fin film fibrinskog lepka se formira na površini tkiva na koje se aplikuje.


Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti u skladu sa važećim propisima.