Početna stranica Početna stranica

Starcitin
citalopram

UPUTSTVO ZA LEK


∆ Starcitin film tablete, 20 mg Pakovanje: ukupno 28 kom, blister, 2 x 14 kom


Proizvođač: Pliva Hrvatska d.o.o.


Adresa: Prilaz baruna Filipovića 25, Zagreb, Hrvatska


Podnosilac zahteva: TEVA Serbia d.o.o.


Adresa: Makenzijeva 24, Beograd, Srbija


Napomena: ∆ prazan trougao u boji teksta, pun trougao crvene boje i § simbol paragrafa u boji teksta (Član 83. Pravilnik o sadržaju i načinu obeležavanja spoljnjeg i unutrašnjeg pakovanja leka, dodatnom obeležavanju, kao i sadržaju uputstva za lek ("Službeni glasnik RS", br. 41/2011 od10.6.2011. godine )).


∆ Starcitin 20 mg

Citalopram


Pažljivo pročitajte ovo uputstvo, pre nego što počnete da koristite ovaj lek.


U ovom uputstvu pročitaćete:


  1. Šta je lek Starcitin i čemu je namenjen

  2. Šta treba da znate pre nego što uzmete lek Starcitin

  3. Kako se upotrebljava lek Starcitin

  4. Moguća neželjena dejstva

  5. Kako čuvati lek Starcitin

  6. Dodatne informacije


  1. ŠTA JE LEK STARCITIN I ČEMU JE NAMENJEN

    Starcitin sadrži aktivnu supstancu citalopram iz grupe selektivnih inhibitora preuzimanja serotonina (SSRI), a koji pripadaju antidepresivima. Ovi lekovi pomažu u korigovanju određenih hemijskih poremećaja u mozgu koji izazivaju simptome Vaše bolesti.povećavaju koncentraciju serotonina.


    Za šta se koristi lek Starcitin?


    Lek Starcitin sadrži citalopram i koristi se za lečenje simptoma depresije, a nakon poboljšanja simptoma i za prevenciju ponovne pojave simptoma. Takođe se koristi u dugotrajnoj terapiji u cilju prevencije pojave novih epizoda depresije ukoliko imate rekurentnu depresiju.

    Lek Starcitin se takođe koristi za olakšavanje simptoma kod pacijenata sklonih napadima panike.


  2. ŠTA TREBA DA ZNATE PRE NEGO ŠTO UZMETE LEK STARCITIN


    Upozorite lekara ako uzimate druge lekove, imate neku hroničnu bolest, neki poremećaj metabolizma, preosetljivi ste na lekove ili ste imali alergijske reakcije na neke od njih.


    Lek Starcitin ne smete koristiti:

    • Starcitin nemojte uzimati ako ste preosetljivi (alergični) na citalopram ili na bilo koju od pomoćnih supstanci. Ako niste sigurni, obratite se svom lekaru.

    • Ukoliko istovremeno koristite lekove koji sadrže pimozid (videti odeljak Primena drugih lekova)

    • Starcitin nemojte uzimati ako već uzimate antidepresivne lekove koji se nazivaju inhibitorima monoaminooksidaze (MAO inhibitori) (obično fenelzin, iproniazid, izokarboksazid, nialamid, tranilcipromin, moklobenid – koriste se u terapiji depresije), selegilin (koristi se u terapiji Parkinsonove bolesti) i linezolid (antibiotik). Čak iako ste završili lečenje MAO inhibitorima, treba da sačekate još dve nedelje pre nego što započnete lečenje lekom Starcitin.Osim toga,morate da sačekate najmanje jedan dan između prestanka primene reveribilnog inhibitora monoaminooksidaze, moklobemida i otpočinjanja leka Starcitin. Ukoliko treba da uzimate MAO inhibitore, lečenje preparatom Starcitin treba da prekinete najmanje sedam dana pre započinjanja terapije MAO inhibitorima.

    • Ukoliko ste rođeni ili imate epizode poremećaja srčanog ritma (potvrđene na EKG-u).

    • Ukoliko uzimate lekove u terapiji sa poremećenim srčanim ritmom ili koji imaju uticaj na srčani ritam (videti odeljak Primena drugih lekova)


      Kada uzimate lek Starcitin, posebno vodite računa:


      Obratite se svom lekaru ako imate bilo koji zdravstveni problem, posebno ako imate:

    • oboljenje jetre

    • oboljenje bubrega

    • Dijabetes (može biti potrebno podešavanje Vaše terapije antidijabeticima)

    • Epilepsiju ili ako ste imali napade u prošlosti

    • Poremećaj krvarenja ili ste nekada patili od krvarenja u želucu ili crevima

    • Maniju ili panični poremećaj

    • Nizak nivo natrijuma u krvi

    • Ako ste na elektrokonvulzivnoj terapiju (EKT)

    • Ako imate problema sa očima, kao što je određena vrsta glaukoma


    • Ukoliko imate ili ste nekada imali određene srčane probleme, ili ukoliko ste nedavno doživeli srčani udar

    • Usporeni srčani ritam u miru i/ili znate da imate nizak nivo soli u krvi zbog produžene dijareje ili povraćanja ili zbog upotrebe tableta za izmokravanje, izbacivanje tečnosti (diuretika).

    • Ukoliko ste osetili nepravilno ili ubrzano lupanje srca, ukoliko ste izgubili svest, kolabirali ili ste imali vrtoglavice prilikom ustajanja, što može ukazati na poremećaj srčanog ritma.


      Molim Vas obratite se Vašem lekaru čak i ukoliko se nešto od ovoga dešavalo u prošlosti.


      Pojedini pacijenti sa manično-depresivnim oboljenjem mogu ući u maničnu fazu. Ovo se karakteriše neobičnim i brzim promenama ideja, neuobičajenim osećajem sreće i prenaglašenom fizičkom aktivnošću. Ukoliko osetite ovo, kontaktirajte Vašeg lekara.

      Simptomi kao što su nemir ili poteškoće da mirno sedite ili stojite, mogu se takođe pojaviti tokom prvih nedelja terapije. Odmah se obratite lekaru ukoliko osetite ove simptome.


      Posebne informacije u vezi Vaše bolesti


      Kao i drugi lekovi za terapiju depresije ili sličnih bolesti, poboljšanje ne nastupa odmah. Može proći i nekoliko nedelja od početka uzimanja citoloprama pre nego što osetite poboljšanje.Na početku terapije neki pacijenti mogu osetiti pojačanu anksioznost, koja će se povući tokom terapije. Stoga je veoma važno da pratite uputstva Vašeg lekara i da ne prekidate terapiju ili da menjate dozu bez konsultacija sa lekarom.


      Razmišljanja o samoubistvu i pogoršanje Vaše depresije ili anksioznosti


      Ukoliko ste depresivni i/ili imate anksiozni poremećaj možda ćete ponekad da imati misli o samopovređivanju ili samoubistvu. Ovo može biti pojačano na početku terapije antidepresivima, s obzirom da je ovim lekovima potrebno vreme da počnu da deluju (obično dve nedelje, ponekad duže).


      Veća verovatnoća da ćete se ovako osećati je:

      • Ukoliko ste ranije imali misli o samopovređivanju ili samoubistvu

      • Ukoliko ste mlađa osoba. Podaci iz kliničkih studija ukazuju na povećani rizik od suicidalnog ponašanja kod osoba mlađih od 25 godina sa psihijatrijskim poremećajima kada su lečeni antidepresivima.


        Ukoliko se u toku terapije pojave misli o samopovređivanju ili samoubistvu odmah se obratite svom lekaru ili

        odmah idite u bolnicu.

        Može biti od koristi ukoliko porazgovarate sa prijateljima o tome da ste depresivni ili anksiozni. Zamolite prijatelje da pročitaju ovo uputstvo. Pitajte ih da li misle da se Vaša depresija ili anksioznost pogoršala, i da li ih brine promena u Vašem ponašanju.


        Primena kod dece i adolescenata mlađih od 18 godina

        Po pravilu, lek Starcitin nije namenjen za primenu kod dece i adolescenata mlađih od 18 godina. Osim toga, treba znati da pacijenti mlađi od 18 godina koji uzimaju lekove iz ove grupe imaju povećani rizik od neželjenih dejstava kao što su pokušaji samoubistva, misli o samoubistvu i neprijateljske reakcije (prevashodno agresija, neprijateljsko ponašanje i gnev). Uprkos tome, Vaš lekar može da propiše lek Starcitin i pacijentima mlađim od 18 godina, ukoliko smatra da je to u najboljem interesu pacijenta. Ako je Vaš lekar propisao lek Starcitin pacijentu mlađem od 18 godina i želite da razgovarate o tome, molimo da se obratite Vašem lekaru. Treba da

        obavestite Vašeg lekara ako su se neki od nabrojanih simptoma pojavili ili pogoršali dok su pacijenti mlađi od 18

        godina uzimali lek Starcitin. Dodatno, u ovoj dobnoj grupi nije utvrđena bezbednost primene leka Starcitin kada su u pitanju rast, sazrevanje i razvoj mišljenja i ponašanja.


        Primena drugih lekova

        Imajte u vidu da se ove informacije mogu odnositi i na lekove koje više ne pijete, kao i na lekove koje planirate da uzimate u budućnosti. Obavestite svog lekara ili farmaceuta ako uzimate, ili ste do nedavno uzimali neki drugi lek, uključujući i lek koji se nabavlja bez lekarskog recepta.


        Obavestitite Vašeg lekara ukoliko uzimate sledeće lekove:

        • biljne lekove koji sadrže kantarion (Hypericum perforatum). Nemojte uzimati ovaj lek zajedno sa lekom Starcitin

        • Inhibitori monoamino oksidaze (MAOI). Ovi lekovi se ne smeju uzimati zajedno sa lekom Starcitin.


          Recite Vašem lekaru ukoliko uzimate:

        • Linezolid (antibiotik)

        • Sumatriptin (koristi se u terapiji migrene) ili tramadol (koristi se u terapiji bola).Ako se ne osećate dobro nakon primene ovih lekova sa lekom Starcitin, obavezno se obratite Vašem lekaru..

        • litijum (koristi se za sprečavanje i lečenje manije) ili triptofan (lek za lečenje depresije).

        • Pimozit (neuroleptik). Ovaj lek se ne sme koristiti istovremeno sa lekom Starcitin .

        • Imipramin i idesipramin (koristi se u terapiji depresije)

        • Lekovi koji sadrže selegin (koristi se u terapiji Parkinsonove bolesti)

        • Cimetidin (u terapiji čira na želucu)

        • Meflohinin (koristi se u terapiji malarije)

        • Bupropion (koristi se u terapiji depresije)

        • Lekovi koji utiču na zgrušavanje krvi (antikoagulansi), aspirin i nestereoidni anti-inflamatorni lekovi (NSAID) kao što su ibuprofen i diklofenak koji se koriste u terapiji bola i neki antipsihotici i triciklični antidepresivi.

        • Metoprolol (beta blokator koji se koristi u terapiji migrene, visokog krvnog pritiska i/ili srčanih poremećaja).Može doći do povećanja, smanjenja ili oštećenja efekta jednog od lekova.

        • neuroleptici,(koriste se u terapiji šizofrenije).


      Nemojte uzimati lek Starcitin ukoliko uzimate lekove za terapiju poremećaja srčanog ritma ili lekove koji mogu uticati na srčani ritam, kao što su anitiaritmici klase IA i III, antipsihotici (npr. derivati fentiazina, pimozid, haloperidol), triciklični antidepresivi, određeni antimikrobni proizvodi (npr. sparfloksacin, moksifloksacin, intravenski eritromicin, pentamidin, antimalarici, naročito halofantrin), određeni antihistaminici (astemizol, mizolastin). Ukoliko imate dodatnih pitanja u vezi sa ovim, obratite se Vašem lekaru.


      Uzimanje leka Starcitin sa hranom ili pićima


      Starcitin možete uzimati nezavisno od obroka.

      Nemojte konzumirati alkohol dok ste na terapiji lekom Starcitin.


      Primena leka Starcitin u periodu trudnoće i dojenja

      Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom.


      Ukoliko ste trudni ili mislite da ste trudni, recite to svom lekaru.

      Nemojte koristiti lek Starcitin osim ukoliko ste prethodno, sa svojim lekarom razgovarali o rizicima i


      prednostima ovog leka.


      Obavestite babicu i/ili doktora ukoliko ste na terapiji lekom Stracitin. Prilikom upotrebe ove grupe lekova (selektivni inhibitori preuzimanja serotonina - SSRI) tokom trudnoće, naročito tokom poslednjeg trimestra, može biti povećan rizik za nastanak ozbiljnog stanja kod beba, koje se naziva perzistentna pulmonarna hipertenzija navorođenčeta (PPHN). Ovo stanje se manifestuje ubrzanim disanjem i pojavom modrikaste prebojenosti kože kod novorođenčeta. Ovi simptomi obično nastaju tokom prvih 24 sata od rođenja. Ukoliko primetite navedene simptome kod vaše bebe, odmah o tome obavestite babicu i/ili doktora. Takođe ukoliko koristite ovu grupu lekova (antidepresive) tokom poslednja tri meseca trudnoće i do termina vašeg porođaja, treba da znate da se kod vaše bebe mogu javiti sledeći efekti: konvulzivni (epileptički) napad, beba je previše topla ili previše hladna, poteškoće u hranjenju, povraćanje, nizak nivo šećera u krvi, ukočenost ili slabost mišića, prenaglašeni refleksi, tremor, drhtavica, iritabilnost, letargija, uporan plač, pospanost ili poremećaj spavanja. Ukoliko Vaša beba ima bilo koji od navedenih simptoma molimo Vas da odmah obavestite svog lekara ili babicu.


      Dojenje

      Potražite savet lekara pre nego što uzmete bilo koji lek.

      Ukoliko dojite, pitajte Vašeg lekara za savet. Ne smete dojiti bebu ukoliko uzimate lek Starcitin zbog toga što male količine leka prelaze u mleko.


      Plodnost

      Citalopram smanjuje kvalitet sperme kod ispitivanih životinja.

      Teoretski, to bi moglo da utiče na plodnost kod ljudi ali takve studije još nisu rađene.


      Uticaj leka Starcitin na upravljanje motornim vozilima i rukovanje mašinama


      Kod većine ljudi sposobnost obavljanja normalnih dnevnih aktivnosti nije narušena. Ipak, ukoliko se osećate pospano ili imate vrtoglavicu kada počnete da koristite ovaj lek, dok vozite, upravljate mašinama ili obavljate poslove koji zahtevaju posebnu pažnju, potreban je oprez.


      Važne informacije o nekim sastojcima leka Starcitin


      Ukoliko ste nekad imali alergijske reakcije na neku od pomoćnih materija leka (videti napred u odeljku Spisak pomoćnih supstanci), ne bi trebalo da koristite Starcitin tablete.


  3. KAKO SE UPOTREBLJAVA LEK STARCITIN


    Ukoliko mislite da lek Starcitin suviše slabo ili jako deluje na Vaš organizam, obratite se lekaru ili farmaceutu. (Uvek koristite lek Starcitin tačno onako kako Vam je lekar propisao. Možete proveriti način primene sa lekarom ili farmaceutom ukoliko niste sigurni. )


    Odrasli


    Depresija

    Uobičajena doza je 20 mg na dan. Vaš lekar Vam može povećati dozu do maksimalnih 40 mg na dan. Panični poremećaji


    Početna doza je 10 mg na dan tokom prve nedelje terapije, pre povećanja doze od 20-30 mg na dan. Vaš lekar Vam može povećati dozu do maksimalnih 40 mg na dan.


    Stariji pacijenti (preko 65 godina)

    Početnu dozu treba smanjiti na polovinu preporučene doze, npr. 10-20 mg na dan. Stariji pacijenti ne bi trebali da uzimaju više od 20 mg na dan.


    Deca i adolescenti (< 18 godina)

    Lek Starcitin ne treba davati deci i adolescentima. Za više informacija, pogledajte odeljak 2. Šta treba da znate pre nego što uzmete lek Starcitin.


    Pacijenti pod posebnim razikom

    Pacijenti sa poremećajima jetre ne treba da uzimaju više od 20 mg na dan.


    Kako i kada uzimati lek Starcitin?


    Lek Starcitin se uzima svaki dan kao pojedinačna doza. Može se uzeti u bilo koje doba dana, sa ili bez hrane. Tablete se gutaju sa malo vode. Nemojte da žvaćete tabletu.


    Dužina trajanja terapije


    Može da prođe više dana ili nekoliko sedmica pre nego što osetite bilo kakvo poboljšanje. To je normalno za ovaj tip lekova. Prema tome, treba nastaviti uzimanje leka čak i ako je potrebno da prođe neko vreme pre nego što osetite bilo kakvo poboljšanje Vašeg stanja.


    Dužina terapije je individualna, obično traje 6 meseci. Nastavite sa uzimanjem tableta onoliko dugo koliko Vam lekar to preporuči. Nikada ne prekidajte terapiju lekom bez prethodne konsultacije sa lekarom. Ako prerano prekinete terapiju, Vaši simptomi se mogu vratiti.


    Pacijenti koji imaju rekurentnu depresiju mogu imati korist od kontinuiranog lečenja, nekada tokom nekoliko godina, u cilju prevencije pojave novih depresivnih epizoda.


    Nikada ne menjajte dozu leka pre nego što se konsultujete sa svojim lekarom.


    Ako ste uzeli više leka Starcitin nego što je trebalo


    Ukoliko ste uzeli veću dozu leka Starcitin nego što bi trebalo, odmah razgovarajte sa Vašim lekarom ili farmaceutom ili idite u najbližu bolnicu! Učinite ovo čak i ukoliko nemate znake nelagodnosti ili trovanja. Kutiju leka Starcitin ponesite sa sobom.

    Neki simptomi predoziranja mogu biti životno ugrožavajući.

    Mogući simptomi predoziranja:

    • Nepravilnost u srčanom radu

    • Konvulzivni (epileptički) napad

    • Promene srčanog ritma

    • Mučnina

    • Povraćanje

    • Znojenje

    • Pospanost

    • Gubitak svesti


    • Ubrzan srčani ritam

    • Tremor

    • Promene u krvnom pritisku

    • Serotoninski sindrom

    • Agitacija

    • Vrtoglavica

    • Proširene zenice

    • Plavičasta koža

    • Ubrzano disanje


      Ako ste zaboravili da uzmete lek Starcitin


      Nikada ne uzimajte duplu dozu da nadomestite to što ste preskočili da uzmete lek!

      Ako ste zaboravili da uzmete dozu Vašeg leka, sledeću dozu uzmite u običajeno vreme.Nikada ne uzimajte duplu dozu leka

      Nemojte odjednom da uzimate više tableta nego što Vam je rekao Vaš lekar.


      Ako naglo prestanete da uzimate lek Starcitin


      Nikada nemojte naglo da prestajete da uzimate Vaš lek jer može doći do pojave vrtoglavice, mučnina i ukočenost ili peckanje u šakama ili stopalima,poremećaja spavanja (košmarni snovi, noćne more, nesanica), osećaj teskobe, glavobolje, mučnine i/ili povraćanja, znojenja, osećaj nemira i uznemirenosti, drhtavica, osećaj konfuzije i dezorijentisanosti, osećaja prekomerne emotivnosti i razdražljivosti, proliva, poremećaja vida,

      nepravilnih otkucaja srca (palpitacije). Ovi simptomi obično nisu ozbiljni i nestaju za nekoliko dana. Kada ste pri kraju lečenja doza Starcitina se obično postepeno smanjuje u vremenu od preko nekoliko nedelja.


      Ukoliko imate bilo kakvih pitanja o primeni ovog leka, obratite se lekaru ili farmaceutu.


  4. MOGUĆA NEŽELJENA DEJSTVA


    Kao i svi lekovi i Starcitin film tablete mogu da izazovu neželjena dejstva, mada se ona ne moraju ispoljiti kod svih.

    Neka od dole navedenih neželjenih dejstava mogu biti simptomi Vaše bolesti i mogu nestati, kako se Vaše stanje poboljšava.


    Ozbiljni neželjeni efekti

    Prestanite sa uzimanjem leka Starcitin i odmah se javite Vašem lekaru ako se javi neka od navedenih alergijskih reakcija:

    • Otežano disanje.

    • Oticanje lica, usana, jezika ili grla, što prouzrokuje otežano gutanje ili disanje.

    • Ozbiljan svrab po koži (sa osipom).

    • Ubrzan, nepravilan srčani ritam, gubitak svesti, što može biti simptom životno-ugrožavajućeg stanja poznatog kao torsade de pointes


      Ako primetite bilo šta od navedenog, odmah se obratite Vašem lekaru, jer doza leka treba da bude smanjena ili da se primena ukine.


    • Ako prvi put doživljavate konvulzije (napadi slični epileptičnim) ili napadi od kojih ste u prošlosti patili postaju učestaliji.

    • Ako se promeni Vaše ponašanje, jer se osećate ushićeni ili previše uzbuđeni.

    • Ako doživite groznicu, uznemirenost, zbunjenost, drhtavicu ili nagle kontrakcije mišića. Ovo mogu biti znaci retkog stanja koje se zove serotoninski sindrom.

    • Ako osetite umor, konfuziju, trzaje mišića, koji mogu biti simptomi niskog nivoa natrijuma u krvi


      Ako imate misli o samopovređivanju ili samoubistvu u bilo kom trenutku, odmah kontaktirajte Vašeg lekara ili idite pravo u bolnicu.

      Sledeća neželjena dejstva su često blaga i obično nestaju posle nekoliko dana lečenja: Veoma česta neželjena dejstva (javljaju se kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek)

    • Pospanost

    • Poremećaj spavanja

    • Pojačano znojenje

    • Suvoća usta (suvoća usta povećava rizik od krvarenja zuba, pa zube treba prati češće nego obično)

    • Mučnina


      Česta neželjena dejstva (javljaju se kod 1-10 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):

    • Gubitak apetita

    • Uzrujanost

    • Smanjenje seksualne aktivnosti

    • Nemir

    • Nervoza

    • Konfuzija

    • Košmarni snovi

    • Drhtavica

    • Peckanje ili utrnulost u šakama ili stopalima

    • Zvonjava u ušima

    • Zevanje

    • Proliv

    • Povraćanje

    • Zatvor

    • Svrab

    • Bol u mišićima i zglobovima

    • Kod muškaraca: problemi sa ejakulacijom i erekcijom

    • Kod žena: nemogućnost postizanja orgazma

    • Umor

    • Peckanje kože

    • Smanjenje telesne mase


      Povremena neželjena dejstva (javljaju se kod 1-10 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):

    • Lako stvaranje modrica

    • Povećanje apetita

    • Agresija

    • Smanjeno emotivno reagovanje, nezainteresovanost

    • Halucinacije

    • Manija

    • Nesvestica

    • Proširenje zenica (tamnog centra u oku)

    • Ubrzani otkucaji srca

    • Usporeni otkucaji srca

    • Koprivnjača

    • Gubitak kose

    • Osip

    • Preosetljivost na sunčevu svetlost

    • Teškoće pri mokrenju

    • Vaginalno krvarenje

    • Otok ruku i nogu

    • Povećanje telesne mase


      Retka neželjena dejstva (javljaju se kod 1-10 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek):

    • Konvulzije

    • Nevoljni pokreti

    • Poremećaji ukusa

    • Krvarenje

    • Upala jetre (hepatitis)


      Kod nekih pacijenata su zabeležena sledeća neželjena dejstva (nepoznata učestalost):


    • Misli o samopovređivanju i samoubistvu

    • Česta krvarenja ili pojava modrica zbog smanjenja broja krvnih pločica (trombocita)

    • Svrab (preosetljivost)

    • Nizak nivo kalijuma u krvi (hipokalijemija), koja može da prouzrokuje mišićnu slabost, trzaje i nepravilan srčani ritam

    • Panični napad

    • Škrgutanje zubima

    • Nemir

    • Neuobičajeni pokreti mišića ili ukočenost

    • Nevoljni pokreti mišića (akatazija)

    • Nizak krvni pritisak

    • Krvarenje iz nosa

    • Poremećaji krvarenja uključujući krvarenje kože i sluzokože (ekhimoza)

    • Iznenadni otok kože ili sluzokože

    • Kod muškaraca: bolna erekcija

    • Curenje mleka iz dojki kod muškaraca ili kod žena koje ne doje (galaktoreja)


    • Poremećaj vrednosti testova funkcije jetre

    • Povećan rizik od preloma kostiju je primećen kod pacijenata koji su uzimali ovu vrstu lekova


      SSRI (selektivni inhibitori preuzimanja serotonina) mogu, veoma retko, povećati rizik od krvarenja, uključujući krvarenja u stomaku ili u crevima.


      Obavestite Vašeg lekara ukoliko ste povraćali krv ili ste imali crnu stolicu ili stolicu sa primesama krvi nakon upotrebe ovog leka.


      Takođe, obavestite svog lekara ukoliko Vam se održavaju ostali simptomi koji su udruženi sa Vašom depresijom. Ovi simptomi uključuju sledeće: halucinacije, nervozu, maniju ili zbunjenost (konfuziju).


      Bilo koji neželjeni efekat obično će se povući nakon nekoliko dana. Ako Vam neželjeni efekti prave probleme ili se održavaju, ili ako doživite bilo koje neuobičajeno neželjeno dejstvo tokom upotrebe leka Staritin, molimo Vas obratite se svom lekaru.


      Ukoliko neko neželjeno dejstvo postane ozbiljno ili primetite neko neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu, molimo Vas da o tome obavestite svog lekara ili farmaceuta.


      Prijavljivanje neželjenih reakcija


      Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navdena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):


      Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu

      Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

      website: www.alims.gov rs

      e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs


  5. KAKO ČUVATI LEK STARCITIN


    Držati lek Starcitin van domašaja dece!


    Rok upotrebe


    3 godine (36 meseci)


    Čuvanje


    Lek čuvati na temperaturi do 25°C.

    Lek se ne sme koristiti posle isteka roka upotrebe označenog na kutiji.


  6. DODATNE INFORMACIJE


Šta sadrži lek Starcitin


Aktivna supstanca leka Starcitin je citalopram-hidrobromid.


Svaka Starcitin tableta sadrži 20 mg, citaloprama u obliku citalopram-hidrobromida. Pomoćne supstance:

Jezgro:


Skrob kukuruzni; Laktoza, monohidrat; Kroskarmeloza-natrijum; Glicerol;

Kopovidon; Magnezijum-stearat;

Celuloza, mikrokristalna; Film obloga:

Hipromeloza E5; Makrogol 400; Titan-dioksid E171.


Kako izgleda lek Starcitin i sadržaj pakovanja


Starcitin tablete 20 mg su ovalne, bikonveksne film tablete, bele boje; sa jedne strane je utisnuta podeona crta, a sa druge oznaka “CI20”.


Kartonska kutija sa 2 PVC-Aluinijumska blistera sa po 14 film tableta.


Nosilac dozvole i Proizvođač

Nosilac dozvole

TEVA Serbia d.o.o., Makenzijeva 24, Beograd, Srbija


Proizvođač

Pliva Hrvatska d.o.o., Prilaz baruna Filipovića 25, Zagreb, Hrvatska


Ovo uputstvo je poslednji put odobreno


April, 2014.


Režim izdavanja leka:


Lek se može izdavati samo uz lekarski recept.


Broj i datum dozvole:


2930/2009/12 od 01.06.2009.


515-01-07411-13-002