Početna stranica Početna stranica

Meropenem Quatalia
meropenem

UPUTSTVO ZA LEK


Meropenem Quatalia, 500 mg, prašak za rastvor za injekciju/infuziju Meropenem Quatalia, 1000 mg, prašak za rastvor za injekciju/infuziju


meropenem


Pažljivo pročitajte ovo uputstvo, pre nego što počnete da primenjujete ovaj lek, jer ono sadrži informacije koje su važne za Vas.

Lek Meropenem Quatalia se može koristiti u lečenju pacijenata sa neutropenijom koji imaju povišenu telesnu temperaturu za koju se sumnja da je izazvana bakterijskom infekcijom.

Lek Meropenem Quatalia se takođe koristi za lečenje bakterijemije koja je povezana ili se sumnja da je povezana sa bilo kojom gorenavedenom infekcijom.

Treba uzeti u obzir važeće zvanične smernice za adekvatnu primenu antibiotika.


Doziranje i način primene


Doziranje

U dolenavedenim tabelama su date opšte preporuke za doziranje.

Kod određivanja doze meropenema koja se primenjuje i dužine terapije treba uzeti u obzir vrstu infekcije koja se leči, uključujući težinu infekcije, kao i klinički odgovor pacijenta.

Doze do 2 g tri puta dnevno kod odraslih i adolescenata i doze do 40 mg/kg tri puta dnevno kod dece mogu biti odgovarajuće za lečenje nekih vrsta infekcija, kao što su infekcije izazvane manje osetljivim bakterijskim vrstama (npr. Enterobacteriaceae, Pseudomonas aeruginosa, Acinetobacter spp.) ili za lečenje veoma teških infekcija.

Dodatna razmatranja u vezi doziranja su potrebna prilikom lečenja pacijenata sa bubrežnom insuficijencijom (videti ispod).


Odrasli i adolescenti


Infekcija

Doza koja se primenjuje na 8 h

Teška pneumonija, uključujući nozokomijalnu pneumoniju i pneumoniju povezanu sa mehaničkom ventilacijom

500 mg ili 1 g

Bronhopulmonalne infekcije kod cistične fibroze

2 g

Komplikovane infekcije urinarnog trakta

500 mg ili 1 g

Komplikovane intraabdominalne infekcije

500 mg ili 1 g

Intra- i postpartalne infekcije

500 mg ili 1 g

Komplikovane infekcije kože i mekih tkiva

500 mg ili 1 g

Akutni bakterijski meningitis

2 g

Lečenje pacijenata sa febrilnom neutropenijom

1 g


Meropenem se obično primenjuje intravenskom infuzijom tokom 15 do 30 minuta (videti odeljke Inkompatibilnost, Rok upotrebe i Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)).


Alternativno, doze do 1 g se mogu primeniti kao intravenska bolus injekcija tokom 5 minuta. Podaci o bezbednosti primene 2 g meropenema u vidu intravenske bolus injekcije kod odraslih su ograničeni.


Oštećenje funkcije bubrega

Potrebno je prilagođavanje doze kod odraslih i adolescenata kod kojih je klirens kreatinina < 51mL/min, na način prikazan u tabeli ispod. Podaci o prilagođavanju pojedinačne doze od 2 g na dolenaveden način, su ograničeni.


Klirens kreatinina (mL/min)

Doza (na osnovu pojedinačnih doza od 500 mg, 1 g ili 2 g, videti tabelu iznad)

Učestalost doziranja

26 - 50

Jedna pojedinačna doza

Svakih 12 sati

10 - 25

Polovina jedne pojedinačne doze

Svakih 12 sati


< 10

Polovina jedne pojedinačne doze

Svaka 24 sata


Meropenem se odstranjuje hemodijalizom i hemofiltracijom. Potrebnu dozu treba primeniti nakon završetka ciklusa hemodijalize.

Nema utvrđenih preporuka za doziranje kod pacijenata na peritonealnoj dijalizi. Oštećenje funkcije jetre

Nije potrebno prilagođavanje doze kod pacijenata sa oštećenjem funkcije jetre (videti odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka).

Doziranje kod starijih pacijenata

Nije potrebno prilagođavanje doze kod starijih pacijenata sa normalnom funkcijom bubrega ili klirensom kreatinina većim od 50 mL/min.


Pedijatrijska populacija Deca uzrasta do 3 meseca

Bezbednost i efikasnost primene meropenema kao i optimalan režim doziranja kod dece uzrasta do 3 meseca nisu ustanovljeni. Međutim, ograničeni farmakokinetički podaci ukazuju na to da bi adekvatan režim doziranja mogao biti 20 mg/kg na svakih 8 sati (videti odeljak 5.2 u Sažetku karakteristika leka).

Deca uzrasta od 3 meseca do 11 godina i do 50 kg telesne mase Preporučeni režim doziranja je prikazan u sledećoj tabeli:

Infekcija

Doza koja se primenjuje na 8 h

Teška pneumonija, uključujući nozokomijalnu pneumoniju i pneumoniju povezanu sa mehaničkom ventilacijom

10 ili 20 mg/kg

Bronhopulmonalne infekcije kod cistične fibroze

40 mg/kg

Komplikovane infekcije urinarnog trakta

10 ili 20 mg/kg

Komplikovane intraabdominalne infekcije

10 ili 20 mg/kg

Komplikovane infekcije kože i mekih tkiva

10 ili 20 mg/kg

Akutni bakterijski meningitis

40 mg/kg

Lečenje pacijenata sa febrilnom neutropenijom

20 mg/kg


Deca sa telesnom masom preko 50 kg Treba primenjivati dozu za odrasle.

Deca sa oštećenjem funkcije bubrega

Ne postoje iskustva o primeni leka kod dece sa oštećenjem funkcije bubrega.


Način primene

Meropenem se obično primenjuje putem intravenske infuzije tokom 15 – 30 minuta (videti odeljke Inkompatibilnost, Rok upotrebe i Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)). Alternativno, doze meropenema do 20 mg/kg se mogu davati u vidu intravenske bolus injekcije tokom 5 minuta. Podaci o bezbednosti primene 40 mg/kg meropenema kod dece u vidu intravenske bolus injekcije su ograničeni.

Za uputstvo o rekonstituciji leka pre primene, videti odeljak Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom).

Kontraindikacije


Preosetljivost na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku Lista pomoćnih supstanci.

Preosetljivost na bilo koji drugi karbapenemski antibiotik.

Teška reakcija preosetljivosti (npr. anafilaktička reakcija, teška kožna reakcija) na bilo koji drugi beta- laktamski antibiotik (npr. penicilini ili cefalosporini).


Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka


Prilikom izbora meropenema u terapiji svakog pojedinačnog pacijenta, treba uzeti u obzir adekvatnost primene karbapenemskog antibiotika, a u zavisnosti od težine infekcije, mogućnosti pojave rezistencije na druge odgovarajuće antibiotike i rizika pogrešnog izbora za lečenje infekcije izazvane karbapenem- rezistentnom bakterijom.

Rezistencija sojeva Enterobacteriaceae, Pseudomonas aeruginosa i Acinetobacter spp.

Rezistencija sojeva Enterobacteriaceae, Pseudomonas aeruginosa, Acinetobacter spp. na antibiotike sa penemskom strukturom varira širom Evropske Unije. Lekarima koji propisuju lek savetuje se da uzmu u obzir lokalnu prevalencu rezistencije navedenih bakterija na antibiotike sa penemskom strukturom.

Reakcije preosetljivosti

Kao i kod primene drugih beta-laktamskih antibiotika, prijavljene su ozbiljne i ponekad fatalne reakcije preosetljivosti (videti odeljke Kontraindikacije i Neželjena dejstva).

Pacijenti koji su imali reakcije preosetljivosti na karbapeneme, peniciline ili ostale beta-laktamske antibiotike mogu takođe biti preosetljivi i na meropenem. Pre započinjanja terapije meropenemom, neophodno je pažljivo ispitati prethodne pojave reakcija preosetljivosti na beta-laktamske antibiotike.

Ukoliko dođe do pojave teškog oblika alergijske reakcije, potrebno je prekinuti sa primenom leka i preduzeti odgovarajuće mere.

Teške kožne neželjene reakcije (engl. Severe Cutaneous Adverse Reactions, SCAR), kao što su Stevens- Johnson-ov sindrom (SJS), toksična epidermalna nekroliza (TEN), reakcija na lek sa eozinofilijom i sistemskim simptomima (engl. Drug Reaction with Eosinophilia and Systemic Symptoms, DRESS), erythema multiforme (EM) i akutna generalizovana egzantematozna pustuloza (AGEP) prijavljene su kod pacijenata koji su primali meropenem (videti odeljak Neželjena dejstva). Ukoliko se pojave znaci i simptomi koji ukazuju na te reakcije, primena meropenema se mora odmah obustaviti i treba razmotriti alternativnu terapiju.

Kolitis povezan sa upotrebom antibiotika

Kolitis povezan sa upotrebom antibiotika i pseudomembranozni kolitis su prijavljeni prilikom upotrebe skoro svakog antibiotika, uključujući i meropenem, a mogu se rangirati po težini od blage forme do životno ugrožavajuće. Stoga je važno uzeti u obzir ovu dijagnozu u slučaju pojave dijareje tokom ili nakon primene meropenema (videti odeljak Neželjena dejstva). Treba razmotriti prekid terapije meropenemom i primenu specifične terapije za Clostridium difficile. Ne treba davati lekove koji usporavaju peristaltiku creva.

Konvulzije

Konvulzije su retko prijavljivane tokom terapije karbapenemima, kao i meropenemom (videti odeljak Neželjena dejstva).

Praćenje funkcije jetre

Tokom primene meropenema treba pažljivo pratiti funkciju jetre zbog rizika od hepatotoksičnosti (poremećaj funkcije jetre sa holestazom i citolizom) (videti odeljak Neželjena dejstva).

Primena kod pacijenata sa oboljenjem jetre: kod pacijenata sa ranije postojećim poremećajem funkcije jetre potrebno je pratiti funkciju jetre tokom terapije meropenemom. Nije neophodno prilagođavanje doze (videti odeljak Doziranje i način primene).

Direktni antiglobulinski test (Coombs-ov test) serokonverzije

Tokom lečenja meropenemom može doći do pojave pozitivnog direktnog ili indirektnog Coombs-ovog testa. Istovremena primena sa valproinskom kiselinom/natrijum-valproatom/valpromidom

Ne preporučuje se istovremena primena meropenema i valproinske kiseline/natrijum-valproata/valpromida (videti odeljak Interakcije sa drugim lekovima i druge vrste interakcija).

Lek Meropenem Quatalia sadrži natrijum.

Meropenem Quatalia, 500 mg: Ovaj lek sadrži oko 2 mmol (oko 45 mg) natrijuma. Savetuje se poseban oprez prilikom upotrebe kod pacijenata koji su na dijeti u kojoj se kontroliše unos natrijuma.

Meropenem Quatalia, 1000 mg: Ovaj lek sadrži oko 4 mmol (oko 90 mg) natrijuma. Savetuje se poseban oprez prilikom upotrebe kod pacijenata koji su na dijeti u kojoj se kontroliše unos natrijuma.


Interakcije sa drugim lekovima i druge vrste interakcija


Nisu sprovedene specifične studije interakcija, osim sa probenecidom.

Probenecid stupa u kompeticiju sa meropenemom na nivou aktivne tubularne sekrecije i na taj način inhibira izlučivanje meropenema putem bubrega što utiče na produžavanje poluvremena eliminacije i povećanje koncentracije meropenema u plazmi. Potreban je oprez ukoliko se probenicid daje u isto vreme sa meropenemom.

Potencijalno dejstvo meropenema na vezivanje drugih lekova za proteine plazme i njihov metabolizam nije ispitivano. Međutim, vezivanje meropenema za proteine plazme je toliko malo da se ne očekuje bilo koja interakcija koja bi se objasnila ovim mehanizmom.

Smanjenje koncentracije valproinske kiseline u krvi je zabeleženo pri istovremenoj primeni sa karbapenemima što dovodi do 60-100% smanjenja koncentracije valproinske kiseline za oko dva dana. Usled brzog efekta i visokog stepena smanjenja koncentracije, istovremena primena valproinske kiseline/natrijum- valproata/valpromida i karbapenema nije pogodna i zbog toga je treba izbegavati (videti odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka).

Oralni antikoagulansi

Istovremena primena antibiotika sa varfarinom može pojačati njegov antikoagulantni efekat. Postoji veliki broj prijava o povećanju antikoagulantnog efekta oralno primenjenih antikoagulanasa, uključujući varfarin, kod pacijenata koji istovremeno uzimaju antibiotike. Rizik može varirati u zavisnosti od infekcije, uzrasta i opšteg stanja pacijenta, pa je teško proceniti uticaj antibiotika na povećanje INR vrednosti (engl. international normalised ratio). Preporučuje se često praćenje vrednosti INR tokom i odmah pri započinjanju istovremene terapije antibioticima i oralnim antikoagulansima.

Pedijatrijska populacija

Ispitivanja interakcija sprovedena su samo kod odraslih.


Trudnoća i dojenje


Trudnoća

Podaci o primeni meropenema kod trudnica ne postoje ili su ograničeni.

Studije na životinjama nisu pokazale direktno ili indirektno štetno dejstvo ovog leka u smislu reproduktivne toksičnosti (videti odeljak 5.3 u Sažetku karakteristika leka).

Kao mera predostrožnosti, preporučuje se da se primena meropenema izbegava za vreme trudnoće.

Dojenje

Zabeleženo je da se male količine meropenema izlučuju u majčino mleko kod ljudi. Meropenem ne treba koristiti kod žena koje doje, osim ukoliko potencijalna korist za majku opravdava potencijalni rizik za bebu.


Uticaj leka na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama


Nisu sprovedene studije uticaja na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama. Ipak, kada vozite ili upravljate mašinama, treba uzeti u obzir da su glavobolja, parestezije i konvulzije prijavljeni kod primene meropenema.


Neželjena dejstva


Sažetak bezbednosnog profila

Pregledom podataka od 4872 pacijenta kod kojih je primenjeno 5026 terapijskih ciklusa meropenemom, izdvojene su najčešće prijavljivane neželjene reakcije u vezi sa upotrebom meropenema: dijareja (2,3%), osip (1,4%), mučnina/povraćanje (1,4%) i zapaljenje na mestu primene injekcije (1,1%). Najčešće prijavljivani neželjeni događaji vezani za meropenem u laboratorijskim nalazima su bili trombocitoza (1,6%) i povećanje vrednosti enzima jetre (1,5 - 4,3%).

Tabelarni prikaz neželjenih reakcija

Sve neželjene reakcije su prikazane u tabeli ispod i klasifikovane su po sistemu organa i učestalosti: veoma često (≥ 1/10), često (≥ 1/100 do < 1/10), povremeno (≥ 1/1000 do < 1/100), retko (≥ 1/10000 do < 1/1000), veoma retko (< 1/10000) i nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka). U okviru svake podele po učestalosti, neželjena dejstva su prikazana po opadajućoj ozbiljnosti.

Tabela 1.


Klasa sistema organa

Učestalost

Neželjeno dejstvo

Infekcije i infestacije

Povremeno

Oralna i vaginalna kandidijaza

Poremećaji krvi i limfnog sistema

Često

Trombocitemija

Povremeno

Eozinofilija, trombocitopenija, leukopenija, neutropenija, agranulocitoza, hemolitička anemija

Poremećaji imunskog sistema

Povremeno

Angioedem, anafilaksa (videti odeljke Kontraindikacije i Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka)

Poremećaji nervnog sistema

Često

Glavobolja

Povremeno

Parestezije

Retko

Konvulzije (videti odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka)

Gastrointestinalni poremećaji

Često

Dijareja, povraćanje, mučnina, abdominalni bol

Povremeno

Kolitis povezan sa upotrebom antibiotika (videti odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka)

Hepatobilijarni poremećaji

Često

Povećane vrednosti transaminaza, povećane vrednosti alkalne fosfataze u krvi, povećane vrednosti laktat dehidrogenaze u krvi


Povremeno

Povećane vrednosti bilirubina u krvi

Poremećaji kože i potkožnog tkiva

Često

Osip, pruritus

Povremeno

Urtikarija, toksična epidermalna nekroliza, Stevens-Johnson-ov sindrom, erythema multiforme (videti odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka)

Nepoznato

Reakcija na lek sa eozinofilijom i sistemskim simptomima (DRESS), akutna generalizovana egzantematozna pustuloza (AGEP) (videti odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka)

Poremećaji bubrega i urinarnog sistema

Povremeno

Povećanje koncentracije kreatinina u krvi, povećanje koncentracije uree u krvi

Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene

Često

Zapaljenje, bol

Povremeno

Tromboflebitis, bol na mestu primene injekcije


Pedijatrijska populacija


Lek Meropenem Quatalia je odobren za upotrebu kod dece starije od 3 meseca. Nema dokaza o povećanom riziku od bilo kakve negativne reakcije na lek kod dece na osnovu ograničenih dostupnih podataka. Sve primljene prijave bile su u skladu sa događajima posmatranim u odrasloj populaciji.


Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu

Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

fax: +381 (0)11 39 51 131

website:

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs


Predoziranje


Moguće je relativno predoziranje kod pacijenata sa oštećenjem funkcije bubrega ako doza nije prilagođena kao što je opisano u odeljku Doziranje i način primene. Ograničeno postmarketinško iskustvo pokazuje da su neželjene reakcije koje se javljaju usled predoziranja u skladu sa opisanim profilom neželjenih reakcija u odeljku 4.8 i obično su blage i prestaju po prestanku primene leka ili sa smanjenjem doze. Treba uzeti u obzir simptomatsku terapiju.

Kod osoba sa normalnom funkcijom bubrega dolazi do brze eliminacije putem bubrega. Meropenem i njegovi metaboliti se eliminišu hemodijalizom.

Lista pomoćnih supstanci Natrijum-karbonat Inkompatibilnost

Ovaj lek se ne sme mešati sa drugim lekovima, osim sa onima koji su navedeni u odeljku Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom).


Rok upotrebe


Rok upotrebe pre otvaranja: 3 godine.

Rok upotrebe nakon rekonstitucije/razblaživanja:

Pripremljeni rastvor za injekciju/infuziju bi trebalo iskoristiti odmah. Vremenski interval koji protekne između početka pripreme rastvora i završetka davanja intravenske injekcije ili infuzije ne treba da prelazi 1 h. Ukoliko se lek ne upotrebi odmah vreme i uslovi čuvanja su odgovornost korisnika.

Ne zamrzavati pripremljeni rastvor.


Posebne mere opreza pri čuvanju


Čuvanje leka pre otvaranja: Čuvati na temperaturi do 30 °C.

Za uslove čuvanja nakon rekonstitucije/razblaživanja leka, videti odeljak Rok upotrebe.


Priroda i sadržaj pakovanja


Meropenem Quatalia, prašak za rastvor za injekciju/infuziju, 10 x (500 mg)

Unutrašnje pakovanje leka je bezbojna staklena bočica hidrolitičke otpornosti tip III zapremine 20 mL sa čepom od brombutil gume, aluminijumskim prstenom i plastičnim flip-off polipropilenskim poklopcem ljubičaste boje.

Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 10 staklenih bočica sa praškom i Uputstvo za lek.

Meropenem Quatalia, prašak za rastvor za injekciju/infuziju, 10 x (1000 mg)

Unutrašnje pakovanje leka je bezbojna staklena bočica hidrolitičke otpornosti tip III zapremine 20 mL sa čepom od bromobutil gume, aluminijumskim prstenom i plastičnim flip-off polipropilenskim poklopcem sive boje.

Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 10 staklenih bočica sa praškom i Uputstvo za lek.


Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)


Injekcija

Meropenem koji će biti primenjen u intravenskoj bolus injekciji treba rekonstituisati u sterilnoj vodi za injekcije do koncentracije leka od 50 mg/mL.

Infuzija

Meropenem za intravensku infuziju može biti direktno rekonstituisan sa 0,9% rastvorom natrijum-hlorida ili 5% rastvorom glukoze do koncentracije od 1 mg/mL i 20 mg/mL.

Svaka bočica je namenjena za jednokratnu upotrebu.

Tokom pripreme i primene rastvora moraju se poštovati osnovni principi aseptičnog rada. Pripremljeni rastvor treba dobro promućkati pre upotrebe.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.